Letos již podruhé jsme přivítali studenty čtvrtých ročníků Střední rybářské školy ve Vodňanech na středisku ČRS Štědronín.

Český rybářský svaz dlouhodobě úzce spolupracuje se Střední rybářskou školou ve Vodňanech, jejíž studenti na našem středisku Štědronín na orlické přehradě absolvovali tento týden praktickou výuku.

IMG 1921 new

IMG 1923

Praxe se zúčastnili studenti čtvrtých ročníků obou oborů, tedy jak chovu ryb, tak vodních staveb. Celkem přijelo na středisko 35 studentů včetně pedagogického doprovodu. Praktickou výuku pod taktovkou ČRS navštívil bývalý ředitel školy Ing. Karel Dubský i současný ředitel Ing. Pavel Vejsada, Ph.D.

Ráno začala praxe přednáškami, kdy první část byla věnována představení Českého rybářského svazu a hlavních oblastí naší činnosti. Studenti byli seznámeni s hospodařením na rybářských revírech a specifiky ÚN Orlík. Této přednášce se za ČRS věnoval Ing. Branislav Ličko, vedoucí hospodářského oddělení sekretariátu Rady ČR a hospodář ÚN Orlík. Druhá část přednášky byla věnována rybářské stráži, její činnosti a legislativnímu rámci rybářské stráže a rovněž ukázce vybavení profesionální rybářské stráže na ÚN Orlík. Tuto část přednášel za sekretariát Rady ČRS Ing. Lukáš Mareš. Následně absolvovali studenti krátký rychlostní test, jehož náplní byl především obsah přednášených témat.

PHOTO 2022 09 22 14 41 52 new

PHOTO 2022 09 22 14 41 52

Další částí praktické výuky byla ukázka lodí, které využívá ČRS na ÚN Orlík, a to jak při činnosti rybářské stráže, tak k vysazování ryb do revíru. Studenti si mohli všechny lodě prohlédnout, byly jim vysvětleny všechny technické parametry a jelikož sebou měli i vlastní záchranné vesty, mohli si užít i krátkou projížďku po přehradě.

Studenti si v průběhu dne připravili i vlastní oběd, a to jak jinak než na ohni. Pod vedením Vladimíra Dvořáka si uvařili kotlíkový guláš, případně si mohli opéct špekáčky.

PHOTO 2022 09 22 14 41 52 new new new

V průběhu celého dne měli studenti možnost rybolovu na orlické přehradě. Podle svého zájmu se věnovali jak přívlači, tak lovu kaprů. Štěstí nám přálo a ryby byly při chuti. Lovili se jak dravci, tak krásní kapři.

Na konci dne byl vyhodnocen rychlostní test, největší úlovek kapra, největší úlovek z dravých druhů ryb a nejpilnější pomocník ve vaření guláše. Vítězové z řad studenů byli odměněni věcnými cenami. Na závěr všichni studenti obdrželi jako pozornost propagační předměty ČRS.

IMG 1946

Největší úlovek v kategorii dravců - štika 67 cm

PHOTO 2022 09 22 14 41 43

Největší úlovek kapra - 8 kg

Vítáme spolupráci ČRS a Střední rybářské školy a jsme rádi, že se tímto způsobem můžeme podílet na praktické výuce studentů tohoto krásného oboru. Věříme, že se z této praxe stane tradice a těšíme se na další ročníky.

Za ČRS Lukáš Mareš