V úterý 28. srpna se zavřely brány Výstaviště v Českých Budějovicích a mezinárodní výstava Země Živitelka byla ukončena.

Tato výstava je mezi návštěvníky velmi oblíbená - každoročně ji navštíví více než 110.000 účastníků, kteří mají možnost shlédnout (nejen) technologické novinky u některého z 550 vystavovatelů z oblasti zemědělského sektoru.

Již tradičně se tento veletrh také těší velkému zájmu politiků; stejně jako v loňském byla zahájena slavnostními projevy za účasti prezidenta ČR Miloše Zemana, předsedy Senátu Milana Štěcha, bývalého prezidenta Václava Klause i ministra zemědělství Miroslava Tomana. Sobotních slavnostních dožínek se zůčastnil i premiér Andrej Babiš.

Expozice ČRS v pavilonu R3 se po celou dobu konání výstavy těšila velkému zájmu široké veřejnosti. Návštěvníci si mohli ověřit znalosti rybích druhů u některého z akvárií, vyzkoušet si simulátor zdolávání trofejní ryby, laserovou střelnici kormorána nebo zakoupit některý z výukových a propagačních předmětů ČRS.

V zázemí pavilonu probíhala během výstavy řada jednání zástupců ČRS s politickou reprezentací i představiteli spřátelených organizací. Hlavními tématy byly cesty k efektivnímu zadržení vody v krajině, problémy s náhradami za škody způsobené rybožravými predátory a nutné legislativní změny, které tyto náhrady do budoucna umožní. Jsme velmi rádi, že i přes velké množství vystavovatelů si řada politiků našla čas k projednání témat, která české rybáře trápí nejvíce. Naši expozici navštívil například předseda Senátu ČR Milan Štěch, 1. místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip, členové Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, ředitel Odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství Ministerstva zemědělství Martin Žižka a řada dalších.

Děkujeme všem návštěvníkům, kteří našli cestu do pavilonu R3 na naši expozici a těšíme se na další ročník Země Živitelky.

Petrův zdar!

Tomáš Kočica