Rybářská veřejnost může klidně spát. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) stahuje z jednání vlády strategický dokument, požadující omezení olova rybáři. 29. listopadu vydalo MŽP oficiální tiskovou zprávu, oznamující stažení materiálu "Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice na období 2020-2030" z programu jednání Vlády ČR, naplánované na tento týden. Verze, na které MŽP v současnosti pracuje, nebude návrhy na omezení olova (jako rybářské zátěže ani lovecké munice) nadále obsahovat.

Tomuto rozhodnutí předcházelo dlouhodobé jednání, zakončené schůzkou zástupců resortu MŽP s předsedou ČRS Dr. Machem, jednatelem Ing. Heimlichem a zástupci dalších dotčených subjektů, o které jsme v předchozích dnech informovali. Jsme velmi rádi, že se povedlo najít společný postup a kompromisní řešení; ministr Brabec v tiskovém prohlášení uvádí:

"... potvrdil (jsem), že MŽP je proti plošnému zákazu používání olova ve střelách i rybářských olůvkách a takto také bude nadále MŽP vystupovat při jednáních, která se povedou v Evropské komisi."

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)

Případný vliv olova na životní prostředí v podmínkách ČR bude podroben nezávislým analýzám a průzkumům, na jejichž zadání se budou podílet všechny zapojené subjekty, včetně ČRS. Současná zpráva agentury ECHA (Evropská agentura pro chemické látky), která sloužila jako jeden z hlavních podkladů pro návrhy omezení olova, je totiž často kritizována jako tendenční a neúplná. V České republice nebyl do současnosti dopad olověné munice a rybářských olůvek na životní prostředí prokázán.

Děkujeme všem subjektům, které se v posledním období aktivně zapojily do jednání, zejména iniciativě Liga Libe, Českomoravské myslivecké jednotě, Českému střeleckému svazu i Ministerstvu zemědělství, a v neposlední řadě rovněž zástupcům Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Brabcem za vstřícný a konstruktivní přístup.

Tisková zpráva MŽP v plném znění k dispozici zde.

Tomáš Kočica

logo


MAIL

Výukové a propagační předměty

triko triko2 

Objednávkový systém nabízí řadu zajímavých propagačních a výukových předmětů a oblečení s motivy sportovního rybolovu a Českého rybářského svazu. Také je zde možné objednat hostovací nečlenské povolenky na revíry územních svazů s doručením poštou. 

calendar 512

 Zobrazit celý kalendář

Nejbližší akce:

MS juniorů U15, U20, U25 (zrušeno, prosí…

srpen
sobota
8
Z ROZHODNUTÍ MEZINÁRODNÍ FEDERACE FIPSe.d. JE MS ZRUŠENO.

40. Mistrovství světa - PŘELOŽENO na 10.…

srpen
úterý
11
Odkaz na propozice a další info: https://25effc.me/

MIVARDI CUP (propozice)

srpen
pátek
14

Časopis Rybářství

Časopis Rybářství již více než 100 let pravidelně přináší články ze světa sportovního rybolovu. Předplatné pro tento měsíčník je možné objednat zde.

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok