Vážení příznivci Petrova cechu,

start pstruhové sezóny je pro řadu z nás milníkem, kdy po dlouhém zimním čekání začíná „to pravé“ rybářské období. Kromě muškařiny máme poprvé šanci provětrat i krabičky s nástrahami na přívlač, i když zatím „jen“ na pstruhových vodách.

Možností, kde zahájit pstruhovou sezonu, je opravdu nepřeberné množství. Český rybářský svaz pečuje o téměř 500  pstruhových revírů v délce přesahující 6 tisíc kilometrů. Každoročně do nich vysadí cca 850 tisíc potočáků, 300 tisíc lipanů, 300 tisíc duháků a 50 tisíc sivenů. Na 13 tisíc držitelů pstruhových povolenek jsou to velmi slušná čísla, zvláště v kontextu toho, že zarybňování by mělo být doplněním přirozené reprodukce.

I přes dlouhodobě rostoucí zarybňování je ale nutné přiznat, že zejména stavy potočáka s lipanem nejsou na řadě míst ideální, a to hlavně díky tomu, že právě jejich přirozená reprodukce je díky suchu, ale i dalším negativním faktorům, na většině revírů bohužel velmi nízká. Rozhodně nepomáhají ani stále rostoucí počty některých rybožravých živočichů, které jsou na historickém maximu. Mnozí pstruhaři proto dobře rozmýšlejí, zda pozvou potočáka nebo lipana k sobě domů na oběd. Výbornou alternativou jsou vysazovaní duháci nebo siveni, kteří se u nás sami vytřít neumí a jsou nasazováni hlavně proto, aby se rybář mohl svým úlovkem pochlubit také doma.

Mysleme prosím na to, že pokud ulovené ryby pouštíme, měli bychom se k nim chovat tak, aby mohly udělat radost i dalšímu rybáři. Zejména u lososovitých ryb je potřeba zkrátit manipulaci na minimum, vždy mít namočené ruce i podběrák a pokud fotíme, tak bez dlouhého čekání na to správné světlo. Ale to každý správný pstruhař dobře ví.

Začátek lovu na pstruhových revírech bývá hodně náročný pro rybáře, ryby i rybářskou stráž; asi nikdy nejsou naše revíry pod takovým tlakem jako v prvním týdnu po zahájení. Myslete prosím na to, že se nacházíme v komplikovaném období, a i když rybářský řád stanoví dokonce dvacetimetrové rozestupy, používejme důsledně ochranné pomůcky a buďme k sobě vzájemně ohleduplní. Je pravděpodobné, že velmi aktivní budou také členové rybářské stráže; v případě kontroly je pak rouška naprosto nezbytná.

Važme si, prosím, možnosti výkonu rybářského práva, které nám nebylo po dobu trvání nouzového stavu odepřeno.

Všem milovníkům pstruhů (pozor, lipani jsou stále hájeni!) přeji mnoho krásných zážitků na našich revírech a užijte si možnost vyčistit si v přírodě hlavu i myšlenky. V tomto období je to potřeba víc než kdy jindy.

S pozdravem Petrův zdar,

Karel Mach