V rámci rybářského veletrhu For Fishing 2022 proběhla v sobotu 12. 3. na pražkém výstavišti v Letňanech prezentace sportovních odborů, které jsou sdruženy v ČRS. ČRS dlouhodobě podporuje sportovní činnost a naši sportovci patří napříč všemi sportovními rybářskými disciplínami ke světové špičce.

Předešlé dva roky nebyly pro závodníky úplně standardní. V souvislosti s pandemií Covid-19 zrušila v roce 2020 světová rybářská sportovní federace CIPS (Confédération Internationale de la Peche Sportive) všechna mistrovství světa a mistrovství Evropy. V roce 2021 pak byla zrušena zhruba polovina závodů, především z důvodu špatné pandemické situace v některých pořadatelských státech. Důležité je, že naši reprezentanti se na uskutečněných mistrovstvích neztratili a navázali na své dosavadní úspěchy. Mezi nejvýznamnější úspěchy loňské sezóny patří 2. místo našeho družstva na mistrovství světa národů v lovu ryb na plavanou v Itálii a 3. místo Petra Kláska v kategorii jednotlivců na tomto šampionátu a rovněž historický úspěch v počtu získaných medailí reprezentantů v rybolovné technice, kdy na mistrovství světa v Maďarsku získali celkem 13 zlatých, 10 stříbrných a 11 bronzových medailí.

Prezentace LRU muška předsedou odboru Jiřím Pejcharem

Všechny úspěchy našich sportovců byly součástí prezentací, které si připravili zástupci jednotlivých sportovních odborů, a které prezentovali pro návštěvníky veletrhu v kongresovém sále. Každý sportovní odbor uchopil svou prezentaci po svém. Po úvodním slovu předsedy ČRS Dr. Karla Macha vystoupil zástupce odboru LRU přívlač pan František Čáha, který přítomným divákům popsal, jak probíhají závody v přívlači ze břehu a poté i závody v přívlači z lodí. Po tomto vystoupení se ujal slova pan Tomáš Fyrbach jako zástupce LRU method feeder, který nejdříve seznámil návštěvníky s historií, soutěžemi a úspěchy LRU feeder a poté představil novou disciplínu method feeder. Jako třetí vystoupila 68násobná mistryně světa v rybolovné technice a držitelka světového rekordu v zátěži dálce 7,5 g Kateřina Marková. Kateřina vysvětlila návštěvníkům, jak je možné, že v této disciplíně jinak zvané jako Casting, získávají naši reprezentanti takové množství medailí. Přiblížila své začátky s Castingem, a jakým způsobem se dostala až na světovou špičku. Dalším vystupujícím byl zástupce LRU plavaná pan Václav Louda (trenér juniorské reprezentace), který přiblížil úspěchy plavané na loňském mistrovství světa národů, na mistrovství světa masters. Jako poslední si vzal slovo pan Jiří Pejchar (předseda odboru LRU muška), který jako zkušený řečník poutavě vyprávěl o úspěších závodních muškařů na světových šampionátech z minulých let a o loňském mistrovství světa, které se konalo ve Finsku. Stručně přiblížil, co nového čeká muškaře v letošní sportovní sezóně.

Český rybářský svaz děkuje všem zástupcům sportovních odborů za jejich práci a závodníkům za vynikající reprezentaci.

Přejeme všem pevné zdraví a hodně úspěchů na závodech, ale i v osobním životě.

Předseda ČRS Dr. Karel Mach zahájil prezentaci úvodním slovem

Kateřina Marková prezentovala Casting neboli rybolovnou techniku