Milé rybářky, milí rybáři,

o Velikonocích, v sobotu 16. 4. v 6 hodin ráno, startuje pstruhová sezóna roku 2022. Na tento okamžik netrpělivě čekají tisíce držitelů pstruhových povolenek.

Více než 500 pstruhových revírů je v těchto dnech napříč celým Českým rybářským svazem intenzivně připravováno na pstruhové zahájení. Vysazován je především pstruh obecný, pstruh duhový a na řadě míst i siven americký. V loňském roce bylo do revírů ČRS vysazeno 2,19 milionu pstruhů obecných, 351 tisíc pstruhů duhových, 37 tisíc sivenů amerických a téměř 300 tisíc lipanů podhorních.

zahájení

Na co byste neměli před první návštěvou pstruhového revíru rozhodně zapomenout?

• Doklady k lovu ryb - to znamená povolenku k lovu a rybářský lístek. I když je touha poprvé nahodit hned po příchodu k revíru hodně silná, nezapomeňte před prvním hodem zapsat docházku - vyhnete se tak konfliktu s rybářskou stráží.
  • Povinná výbava - vždy musíte mít vyprošťovač háčků a míru na zjištění délky ryby. Ve většině územních svazů je rovněž povinný podběrák.
  • Zkontrolovat si bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP) jak na revíru, tak v územním svazu, kde budete lovit. Může se lišit týdenní počet povolených docházek, míra ryb i omezení použité výbavy (například zákaz používání háčků s protihroty, trojháčků a podobně).

MG 1733

Jaká jsou hlavní pravidla?

• Pstruh obecný, pstruh duhový i siven americký mají nejmenší lovnou míru stanovenou na 25 cm (pokud nestanovil uživatel revíru v rámci BPVRP míru vyšší).
  • Denní úlovek lososovitých ryb  je stanoven na 3 kusy (pokud uživatel možný počet ponechaných ryb na daném revíru v BPVRP nesnížil - u některých revírů může být omezeno ponechání konkrétních druhů ryb).
  • Ponechané úlovky lososovitých ryb je nutné zapsat do povolenky ihned po ulovení.
  • Mezi povolené techniky lovu lososovitých ryb (a lipana) na pstruhových revírech patří pouze přívlač a lov na umělou mušku.
  • Lipan podhorní je stále hájen – sezona lipana začíná až 16. června a trvá do konce listopadu.

DSC 0105

Zároveň si dovolíme poprosit o co nejšetrnější zacházení s úlovkem, zejména v případě, že si ho nehodláte ponechat nebo nedosahuje nejmenší lovné míry. Doporučený návod na šetrnou manipulaci s úlovkem jsme letos v aktualitách již publikovali.

Petrův zdar!

Za ČRS Lukáš Mareš