Na Rožmitálském potoce (okres Český Krumlov) byl prokázán výskyt račího moru. Jedná se o plísňové onemocnění, které způsobuje u našich původních druhů raků (rak říční a rak kamenáč) obrovské ztráty (často i zánik celé populace v dané oblasti). Onemocnění se nedá nijak léčit, a proto důrazně upozorňujeme na zákaz přenášení raků z místa jejich výskytu. Rakovi již není pomoci a dojde pouze k rozšíření nákazy do další oblasti.

Zamořenou oblastí nákazy račího moru byl stanoven vodní tok Rožmitálského potoka v úseku od mostu přes potok mezi obcemi Rožmitál na Šumavě a Hněvanovem GPS 48°41’34.516″N, 14°23’46.447″E až do místa soutoku s Vltavou u obce Čeřín GPS 48°42’6.846″N, 14°21’13.564″E.

Upozorňujeme rybáře, kteří se pohybují v dotčené oblasti nebo loví ryby na Vltavě 27 v okolí Nahořan, aby dodržovali následující opatření, která pomohou zastavit šíření této velmi nebezpečné nákazy pro naše původní druhy raků do dalších oblastí:

• Zákaz přemísťování ryb a ostatních živočichů z této oblasti za účelem jejich vypouštění do jiných lokalit.
  • Provedení mechanické očisty a dezinfekce pomůcek použitých při rybolovu.
  • Důkladné vysušení podběráků a holínek (zejména filcová podrážka udrží dlouhou dobu vhodné prostředí pro šíření této nákazy).
  • Pokud lovíte na revíru Vltava 27 nad Větřním – nepřejíždějte na jiný revír a důkladně vysušte použité vybavení.

Další informace a doporučení jak nákazu neroznášet se dozvíte na následujícím odkazu: zabraňte šíření račího moru.

Za ČRS Lukáš Mareš (převzato z Jihočeského ÚS)