Český rybářský svaz obdržel pozvánku Českého svazu včelařů na oslavu k výročí 150 let založení spolku. Akce se konala na Středním odborném učilišti včelařském v Nasavrkách. Za ČRS se oslavy zúčastnil jednatel ČRS Dr. Roman Heimlich.

My jako rybáři vnímáme Český svaz včelařů jako významného partnera, který podporuje svůj obor, výzkum, dobrý zdravotní stav včelstev a opylovací funkci včel jako nenahraditelnou přírodní aktivitu. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že rybáři a včelaři nemají příliš společných témat, tak opak je pravdou. Vždyť rybářství i včelařství patří mezi vůbec nejstarší lidské činnosti na Zemi.

Včelaři jsou stejně jako rybáři součástí platformy hospodářů v krajině, která reprezentuje více než 750 tisíc organizovaných členů z řad rybářů, včelařů, myslivců, lesníků, zemědělců, zahrádkářů a dalších oblastí. Díky této skupině se podařilo společnými silami mimo jiné odrazit původní snahy orgánů ochrany přírody v souvislosti s invazními a nepůvodními druhy omezit hospodaření s hospodářsky významnými druhy. Výsledný kompromis je navíc přijatelný pro ochranu přírody i pro nás jako hospodáře v krajině, což považujeme za velký společný úspěch.

Společnou problematikou obou svazů je jistě také spolková činnost, která spojuje nejen rybáře a včelaře. Navíc je mezi námi rybáři i spousta včelařů a opačně. V neposlední řadě je nutné zmínit práci s dětmi a mládeží. Stejně jako Český rybářský svaz, tak i Český svaz včelařů má propracovaný systém kroužků a intenzivně pracuje na omlazování členské základny.

Dovolte nám poděkovat Českému svazu včelařů za dosavadní spolupráci a popřát mnoho úspěchů do budoucna.

Protože nám není znám žádný včelařský pozdrav použijeme tradiční rybářský Petrův zdar!

Za ČRS Lukáš Mareš (foto: ČSV)

PHOTO 2022 05 25 08 31 28