V neděli 29. května se v Lysé nad Labem uzavřely brány 27. ročníku mezinárodní výstavy myslivosti, rybářství, včelařství a pobytu v přírodě Natura Viva. Stejně jako každý rok se expozice těšily velkému zájmu nejen ze strany profesionálů, ale i široké veřejnosti. Výstavy se v letošním roce zúčastnilo více než 120 vystavovatelů aktivních v oblasti myslivosti, rybářství, včelařství, chovatelství a péče o krajinu.

Expozice Českého rybářského svazu již tradičně nabídla účastníkům laserovou střelnici na kormorána i elektronický simulátor zdolávání trofejního úlovku. Obě tyto atrakce dělají radost nejen dětem, ale i dospělým návštěvníkům. Nechyběla ani nabídka výukových a propagačních předmětů a akvárium s ukázkou života pod vodou. Na letošním ročníku mohli návštěvníci shlédnout nejen domácí druhy ryb jako je kapr, lín, okoun, cejn, úhoř ale i například dva druhy jeseterů, ze pstruhových vod nechyběl pstruh obecný, pstruh duhový a siven americký. V akváriu byla k vidění i slunečnice pestrá, která je na seznamu invazních a nepůvodních druhů EU.

IMG 0613

Expozice ČRS je připravena přivítat první návštěvníky

IMG 0634

Zahájení výstavy a úvodní slovo předsedy ČRS Dr. Karla Macha

V průběhu víkendu pak byla hojně využívána i možnost nechat se zvěčnit naším karikaturistou, který na počkání zhotovil portréty s rybářskými motivy. Pracovníci ČRS v průběhu výstavy také odpovídali na celou řadu otázek, ta nejčastější, "Jak poprvé získat rybářský lístek", doufejme povede k dalšímu nárůstu členské základny a zvýšenému zájmu o rybolov, a to zejména u nejmladší generace.​

IMG 0744

Karikatury dělaly na výstavě radost nejen dětem

IMG 0677

O expozice živých ryb byl zájem především z řad dětí

IMG 0669

Simulátor zdolávání trofejního úlovku

Letošní ročník byl doplněn také expozicí pro malé návštěvníky. Pro zpestření byla připravena pro děti 1. - 5. tříd naučná stezka s mottem "Na stezce plné úkolů, poznávejte přírodu". Expozici připravily zájmové spolky Český rybářský svaz, Český svaz včelařů, Český zahrádkářský svaz a Českomoravská myslivecká jednota. Děti si zde mohly zábavnou formou ověřit a doplnit své znalosti, prohlédnout živé ryby, včely a ptáky a zasadit domů pro své maminky vlastní muškát. Všichni malí účastníci obdrželi od pořadatelů drobné odměny a byla radost vidět, jak si děti stezku užívají.

IMG 0615

Stezka plná úkolů pro malé návštevníky

IMG 0718

Děti si stezku užívaly

PHOTO 2022 05 27 21 13 36

A bavili se i ti nejmenší

V sobotu proběhlo na pódiu také slavnostní vyhlášení elektronické soutěže "Příroda kolem nás", kterou zorganizovalo Střední odborné učiliště včelařské v Nasavrkách. Akce byla určena pro všechny milovníky včelaření, rybaření, myslivosti i zahrádkaření ve věku od 10 do 16 let. Partneři soutěže byly Český rybářský svaz, Českomoravská myslivecká jednota, Český svaz včelařů a Český zahrádkářský svaz, jejichž zástupci předali nejlepším mladým řešitelům věcné ceny.

IMG 0735

Slavnostní vyhlášení elektronické dětské soutěže "Příroda kolem nás"

IMG 0741

Úspěšný mladý řešitel soutěže Tomáš Tylš s cenami ČRS

Z pohledu Českého rybářského svazu je tato výstava velmi důležitá i v tom, že zde dochází k intenzivní komunikaci s politickou reprezentací v neformální atmosféře zázemí naší expozice. Český rybářský svaz se chová striktně apoliticky a dobré vztahy se zástupci napříč celou státní správou jsou pro ČRS prioritní. ČRS v průběhu výstavy přivítal mimo jiné místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věru Kovářovou, předsedu nejsilněší opoziční strany Andreje Babiše, předsedu Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Josefa Kotta a členku tohoto výboru Věru Adámkovou, náměstka Sekce lesního hospodářství Ministerstva zemědělství Patrika Mlynáře a řadu dalších poslanců a zástupců ministerstev, se kterými dlouhodobě Český rybářský svaz spolupracuje.

IMG 0651

Statutární zástupci ČRS předseda Karel Mach a jednatel Roman Heimlich s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny paní Věrou Kovářovou

IMG 0654

Stánek navštívily i známé osobnosti, na fotografii statutární zástupci ČRS s Bárou Štěpánovou

Pokud jste letošní výstavu Natura Viva nestihli navštívit a nechcete čekat na příští rok, přijměte naše pozvání na 48. mezinárodní agrosalon Země živitelka, který startuje 25. srpna, budeme se na Vás těšit na výstavišti v Českých Budějovicích.

Petrův zdar!

Za ČRS Lukáš Mareš

Účast ČRS na veletrzích a výstavách v roce 2022 byla podpořena ze státního rozpočtu ČR prostřednictvím dotačního programu MZe Vzdělávání a propagace v rámci projektu Podpora celospolečenských aktivit ČRS na úseku vzdělávání, propagace a výstavní činnosti.