Ve dnech 24.-26. 6. 2022 se uskutečnilo mistrovství České republiky juniorů v muškaření na řece. ČRS letos pořádáním mistrovství pověřil Územní svaz města Prahy. Šampionát probíhal opět formou "open", kdy se na mistrovství mohou přihlásit i týmy z ostatních států. Díky tomu stáli v pátek při zahájení vedle sebe závodníci z ČR, a navíc ze Slovenska a z Jihoafrické republiky. Celkem startovalo 41 juniorů.

Díky velkému počtu přihlášených se zástupci ÚSMP rozhodli změnit původní lokalitu na Sázavě ve Stvořidlech za lokalitu Vltava 27 (pod Rožmberkem) a Vltava 29 (Čertovy kameny) v jižních Čechách. Jak se později ukázalo, bylo to šťastné rozhodnutí. V pátek odpoledne se do ČR přihnaly velké bouřky a přívalové deště. Sázava se stala nechytatelná po celý víkend a závod by musel být zrušen. Díky umístění sektorů na Vltavě a regulaci průtoku z vyrovnávací nádrže mohlo celé mistrovství s menšími úpravami proběhnout. Tímto děkujeme Jihočeskému územnímu svazu za vstřícnost a zapůjčení revírů v jejich péči.

image0

V pátek proběhlo slavnostní zahájení a rozlosování závodníků do čtyř skupin. Než bylo rozlosování dokončeno, všechny zahnala do útrob penzionu v Herbertově první bouřka. Rázem teklo ve Vltavě pod Rožmberkem místo očekávaných 8 m3 strašných 40 m3. Na svolané poradě vedoucích jednotlivých týmů se odsouhlasilo, že se ráno nejdříve začne chytat na Vltavě 29 (Čertovy kameny), kde průtok zůstal stejný jako před bouřkou, a následně se uvidí až dle aktuálního stavu.

6

V sobotu ráno prvních 20 startujících začalo chytat své první kolo mistrovství na Vltavě 29 (Čertovy kameny). Po prvním kole se závodníci vyměnili a nastoupilo ke svému prvnímu kolu zbývajících 21 závodníků. Ve Vltavě 27 pod Rožmberkem stále teklo více jak 25 m3, a proto došlo k rozhodnutí, že i večerní kolo bude chytáno na Vltavě 29. Na "Čerťákách" se hůře brodí, protože jsou zde velké kameny, někde hluboké tůně a místy silný proud, ale všichni junioři, i ti nejmladší kolem 10-11 let, to zvládli a odměnou jim byly nádherné úlovky.

4

V neděli ráno, po průzkumu řeky pod Rožmberkem, již bylo možné nedělní ranní kola uspořádat v původním harmonogramu. Průtok byl 9m3 a voda byla lehce zakalená. Někteří junioři se popasovali s přechodem z "Čerťáků" na velkou řeku a změnou rybí obsádky velice dobře, ale byli závodníci, kteří i přes obrovskou snahu rybu nechytili. Poslední páté kolo junioři chytali již zpět na "Čerťákách". Ryby byly stále při chuti, a tak si účastníci poslední kolo užili.

2

Výsledky mistrovství:

Jednotlivci:

1. Marek Vojtěch (Středočeský ÚS)

2. Wittner Jan (Jihočeský ÚS)

3. Michalík Lukáš (Středočeský ÚS)

4. Glaesner Tomáš (ÚS města Prahy)

5. Vokáč Štěpán (Středočeský ÚS)

Týmy:

1. Středočeský územní svaz

2. Jihočeský územní svaz

3. Územní svaz města Prahy

4. Slovensko

5. Jihoafrická republika

6. Západočeský územní svaz

Celkem se během pěti kol chytlo 1 632 ryb, největší ryba závodu měřila 52 cm.

Kompletní výsledkovou listinu naleznete zde.

image1

image2

Jsme moc rádi, že se po delší době sešli juniorští závodníci na závodech v takovém počtu a doufáme, že tento trend bude nadále pokračovat. Poděkování patří všem pořadatelům, sponzorům, územním svazům a samozřejmě ČRS a všem, kteří juniory podporují ať už finančně, věcně nebo zapůjčením vod pro závody.

Zdeněk Glaesner, Lukáš Mareš