Vážené rybářky, vážení rybáři,

níže zveřejňujeme informace k plánovanému snížení hladiny vody v nádrži Orlík, které poskytl státní podnik Povodí Vltavy.

Státní podnik Povodí Vltavy oznamuje, že plánované snížení hladiny vody v nádrži Orlík pod kótu 339,00 m n. m. z důvodu provádění stavby „VD Orlík – zabezpečení VD před účinky velkých vod“ bude zahájeno dne 1. 8. 2022. Prázdnění nádrže bude probíhat tak, aby byl zajištěn pokles hladiny pod kótu 339,00 m n. m. nejpozději do 1. 9. 2022. Vzhledem k tomu, že předpokládáme v případě běžné provozní a hydrologické situace v následujících měsících udržovat hladinu v nádrži mezi kótami 347,60 a 349,90, bude pokles během srpna o 8,6 až 11,9 m vodního sloupce.

Zvlášť upozorňujeme na skutečnost, že snížená hladina v nádrži Orlík bude udržována až do konce března roku 2023.

o1

V souvislosti s tímto omezením žádá státní podnik Povodí Vltavy veřejnost, širokou plaveckou veřejnost, rekreanty a další uživatele s vazbou na úroveň hladiny v nádrži Orlík, aby svědomitě a s dostatečnou pravidelností sledovali aktuální stav hladiny. Zároveň všechny uživatele prosíme, aby své aktivity na nádrži Orlík a příslušném úseku Vltavské vodní cesty přizpůsobili předpokládanému pohybu hladiny od srpna 2022 do března 2023.

V případě výskytu mimořádných hydrologických podmínek – suchu, povodni – může být tento harmonogram snižování upraven. Informace o aktuálním odtoku z nádrže a stavu hladiny vody v nádrži Orlík lze sledovat ve webové aplikaci Stavy a Průtoky – zde.

Upozorňujeme rybáře, že podle platné legislativy platí zákaz lovu v místech, kde se nahromadily ryby za mimořádně nízkého stavu vody nebo při škodlivém znečištění vody a též ryby shromážděné k přezimování a rozmnožování. Po celou dobu snížené hladiny orlické přehrady bude zintenzivněna činnost rybářské stráže. Celou situaci na Orlíku budeme podrobně monitorovat a v případě, že to bude stav v nádrži vyžadovat, jsme připraveni za účelem ochrany ryb zakázat na části revíru rybolov.

Za ČRS Lukáš Mareš