Vážené rybářky, vážení rybáři, přátelé přírody,

dovolujeme si Vás informovat, že v sobotu 8. května proběhla na pstruhovém revíru č. 403 006, Radotínský potok 1, brigáda pořádaná MO ČRS Radotín ve spolupráci s Městskou částí Praha 16 – Radotín a Povodím Vltavy, s. p. Akce se zúčastnilo celkem 7 statečných (členů ČRS). V místních částech Cikánka, Lomy a V Sudech bylo v korytě potoka a na březích posbíráno celkem 25 velkých pytlů odpadků, které tvořily hlavně PET lahve, plastové sáčky a sklo.

Dále byl odnesen také objemný odpad, jako lednice, kari síť, pneumatiky, kabely, televize a sedačky. Městská část Praha 16 - Radotín zajistila igelitové pytle na odpad, rukavice a nakonec i odvoz a ekologickou likvidaci sebraného odpadu, za což jí patří naše upřímné poděkování.

Po vyčištění koryta a břehů potoka byly v uvedeném prostoru zahájeny práce na zlepšení přežití pstruha obecného (budování rybích úkrytů, obnova jízků a tůněk). Věříme, že podobné akce mají hluboký smysl na všech pstruhových tocích a mohou výrazně zlepšit přežití mladších velikostních kategorií pstruhů v průběhu sezóny, především pak v době letních přísušků. Jestliže nám opravdu záleží na budoucnosti našich původních salmonidů, je zlepšování jejich životního prostředí tou správnou cestou.

Abychom dále podpořili populaci pstruhů obecných na Radotínském potoce, plánujme na hlavním toku a jeho přítocích instalaci inkubačních schránek s pstružími jikrami. Ryby, které se samy vylíhly přímo v daném toku jsou od počátku odolnější, silnější a zachovávají si všechny potřebné reflexy a proto jsou z pohledu přírodního výběru tím nejlepším, co z hlediska nasazených ryb umíme revíru dát.

Děkujeme všem zúčastněným a dovolujeme si poprosit veřejnost, aby nevyužité elektrické spotřebiče a autosedačky i další odpad neukládali do vodních toků, tento typ úkrytu není pro populace pstruha obecného či jiných druhů ryb příliš vhodný.

Petrův zdar!

DSC 7957 2