Rybářská stráž o dvou členech provedla dne 13. 6. 2021 v 19:14 hod. kontrolu lovícího rybáře na revíru 411 061 Litavka 5. V povolence k lovu ryb neměl lovící zapsaný žádný úlovek, rybářská stráž však měla informaci, že tento rybář si odnáší ulovené ryby do zaparkovaného vozidla u rybníka.

PČR byla telefonicky požádána o součinnost k provedení kontroly motorového vozidla s podezřením, že se v kufru vozidla nacházejí ulovené ryby. Kontrolovaný rybář nepočkal na příjezd motorizované hlídky a z revíru i s rybářským vybavením utekl. PČR se nepodařilo prchajícího rybáře zadržet.

Členská legitimace, rybářský lístek a povolenka k lovu tak zůstaly v držení rybářské stráže včetně zpracovaného Oznámení o přestupku proti rybářství bez vyjádření kontrolovaného rybáře.

Na základě podnětu provedl předseda a jeden člen rybářské stráže kontrolu místa u nedalekých kontejnerů. Vedle nich byla položena plastová nádoba přikrytá igelitovou taškou s osobitým logem. Člen rybářské stráže, který provedl kontrolu dne 13. 6.2021, potvrdil, že igelitová taška je totožná s taškou, kterou měl toho dne kontrolovaný rybář. V plastové nádobě bylo nalezeno 12 kaprů, ale pouze jeden měl míru 42 cm. Na rybách bylo patrno, že by nebyly usmrceny.

Co říci závěrem.

Kontrolovaný rybář měl zapsanou docházku na tomto revíru 6. 6., 8. 6., 10. 6., 11. 6. a 13. 6. 2021 bez jediného zápisu o ulovené (ponechané) rybě. Vítáme všechny slušné rybáře, kteří dodržují BPVRP a přijdou si zalovit ryby na tomto revíru. Rybáře, jako je tento kontrolovaný, však na našem revíru nechceme.

Děkujeme občanům městyse Jince, kteří nám pomohli svými informacemi k objasnění tohoto případu. Prvním krokem bylo informování široké rybářské veřejnosti o podezření ze spáchání přestupků (nezapsání přisvojené ryby stanoveným způsobem a lov vybraných druhů ryb, které nedosáhly nejmenší lovné míry z důvodu ochrany těchto druhů ryb) a podezření ze spáchání deliktů dle BPVRP (před zahájením lovu neproškrtnutí volné kolonky v povolence k lovu ryb, oddílu II povolenky k lovu, evidence docházky a úlovků a uchování živých ryb nedovoleným způsobem/…nechat uhynout nezabitou rybu…/). Dalším krokem bude odeslání Oznámení o přestupku proti rybářství příslušné domovské organizaci a dalším zainteresovaným stranám.

S rybářským pozdravem Petrův zdar!

Tibor Bartoš

předseda