Krásně kulaté stoleté výročí oslavily minulý týden dvě významné instituce úzce spojené s výzkumem ryb a vzděláváním studentů v oboru rybářství.

Jako první slavil sto let existence Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický, který je součástí Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. V pátek 3. 9. odpoledne začaly oslavy kulatin naší velice významné rybářsko-výzkumné instituce slavnostními projevy ředitele, prof. Pavla Kozáka a dalších pozvaných vážených hostí.

IMG20210903153058 new new new

Vystoupení vážených hostů k příležitosti stoletého výročí založení VÚRH

Po projevech následoval rybí raut, který připravil proslulý rybí kuchař Eduard Levý a jeho spolupracovníci.

IMG20210903154321

Ukázka z rybího rautu

Následně měli účastníci v rámci exkurzí možnost navštívit nejen modernizovanou hlavní budovu výzkumného ústavu, ale také rybí líheň a „model“ a projít si jednotlivá specializovaná pracoviště v rámci komentovaných prohlídek.

IMG20210903171259 new

Fotka z exkurze, dokumentující výzkumný projekt zaměřeý na snímání srdeční aktivity raků

IMG20210903191237

Ukázka recirkulačního systému VÚRH, na kterém v současnosti probíhá výzkum zaměřený na odkrm candáta pomocí granulovaných krmných směsí

Následovala hudební produkce a společenský večer. Na závěr dne se řada z nás vydala na hudební festival FROVFEST, jehož devátý ročník se odehrával ve sportovním areálu Blanice.

IMG20210904191501 new

Festival FROVFEST

IMG 20210906 WA0066

Pracovníci ČRS s prof. Randákem před budovou VÚRH

Ačkoliv Covid způsobil několikanásobný odklad oslav výročí Střední rybářské školy, v sobotu 4. 9. vše vyšlo na jedničku a oslavy kulatin se dočkala také Střední rybářská škola ve Vodňanech.

IMG 20210906 WA0070

Pozvaní vzácní hosté poslouchají projev ředitele SRŠ Ing. Karla Dubského

Slavnostní shromáždění proběhlo v tělocvičně školy, nikde jinde by se ostatně tak velké množství rybářů nevešlo. Místnost zaplnily zelené uniformy, dorazil i nejstarší absolvent školy, zahraniční gratulanti z Polska a Slovenska, mladší i starší absolventi, bývalí pedagogové a přátelé školy. Zahájení doprovodily fanfáry trubačů a úvodního slova se ujal ředitel školy Ing. Karel Dubský. Prezentace o slavné historii školy byla skvěle připravená a byla provázena dlouhým potleskem. Následovaly projevy pozvaných významných hostů, včetně proslovu pana předsedy ČRS Dr. Macha, při některých měli staří i mladí rybáři slzy na krajíčku. Na závěr proslovů se zpívala píseň „Už se ten Tálinskej rybník nahání“, zakončená burácivým „Petrův zdar“!

IMG20210904093905

Snímek ze slavnostního shromáždění v prostorách tělocvičny SRŠ

Počasí vyšlo mimořádně, slunce svítilo jako na objednávku, vyhrávala kapela a nálada byla výborná. Hloučky rybářských absolventů putovaly školou, aby nahlédly do svých bývalých učeben a dalších prostor školy. Některé se změnily k nepoznání – nové prostory, moderní technika, tropická i studenovodní akvaristika, rybářské muzeum v podkroví, před školou nové jezírko s možností nahlédnout pod hladinu skrz podzemní okno, školní pokusnictví… Opravdu bylo na co se dívat a je třeba říci, že současný pan ředitel školy Ing. Dubský a celý jeho tým dělá svoji práci více než dobře.

IMG20210904113953

Ukázka modernizované učebny SRŠ vybavené kvalitní technikou

IMG20210904114125

Ukázka z hydrobiologické laboratoře SRŠ

IMG20210904114752

Obří cichlidy a vzácní rejnoci ve školních akváriích v suterénu

Všichni odborní pracovníci sekretariátu Rady a většina pracovníků místních organizací ČRS patří mezi absolventy Střední rybářské školy, a tak nebyla ani mezi sportovními rybáři o přátelská setkání nouze.  Oslavy kulatin školy byly skvěle připravené a proběhly v tom nejlepším duchu, loučili jsme se žertovným: „Tak zase za sto let!“

IMG 20210906 WA0100

Polská delegace při slavnostním projevu ke stoletému výročí založení SRŠ

IMG 20210906 WA0098

Ředitel SRŠ, Ing. Karel Dubský, přejímá z rukou slovenské delegace dermoplastický preparát hlavatky jakožto dar ke stoletému výročí založení školy