V sobotu 12. února jsme se probudili do opravdu krásného dne - ráno bylo trochu chladno, ale slunce brzy roztrhalo mraky, dalo vykouknout nádherně modré obloze a začalo hezky hřát. Dokonce i vítr se uklidnil. A protože většina ryb ještě poklimbává na dně v zimním spánku, vydala se skupinka pražských rybářů uklízet rybářské revíry, tentokráte na jihozápad, směrem na Dobříš a Příbram.

IMG20220212094528 new new new new new

Pročpak si neznámý mlsoun vybral k odhození odpadků právě náš revír?

Jeden by neřekl, co vše se dá nalézt ve vodě, na břehu a nebo pod hrází. Část odpadků jistě patřila rybářům - sem tam kus vlasce, pár splávků, obalů od nástrah a návnad - odměnou byl wobler zaseknutý do kořene stromu. Ale našli jsme i funkční kočárek, rozpadlá kamna, kusy aut, vyhozené lino, pneumatiky, kusy molitanu, květináče, mnoho střepů "pro štěstí", a tolik lahví od alkoholu, jako by tu týden pil pluk dragounů, oslavujících vítěznou bitvu.

IMG20220212125026

Tady to ještě jde, ale lézt pro odpadky do trnitých keřů je hotový očistec.

V některých místech se zdálo, že zde odpadky samy vyrůstají ze země, tak jako to dělají houby po dešti. Kde jsme to loni vysbírali do čista, tam se letos objevily odpadky nové. V žertu jsme mezi sběrem odpadků hovořili o tom, co by si zasloužil ten, kdo je sem naházel a jestli mu to opravdu stojí za to, táhnout se s takovou veteší až k rybníku. Ale vlastně je spíše škoda, že někteří z nás nebyli vedení ke vztahu k přírodě, ze které jsme vzešli a jejíž jsme pevnou součástí.

IMG20220212135715

Řada napěchovaných pytlů s odpadky utěšeně roste.

Postupně byla uklizena nádrž Drásov a dále rybníky Jankovák a Vackův. Dohromady bylo sebráno kolem 20 velkých pytlů odpadků. Den rychle uplynul, po vydané energii na čerstvém vzduchu nám hned lépe chutnalo a zůstal pocit z dobře vykonané práce. Věříme, že jí ocení i řada poctivých rybářů, kteří se, až se oteplí, na tyto revíry vydají na ryby.

Pavel Vrána, ČRS

IMG20220212100607

Úklid pozůstatků zřejmě trochu divokého "táboráčku" na břehu nádrže Drásov

IMG20220212122852 new

Při úklidu strmé hráze Vackova rybníka by se občas hodila kopýtka, jako mají kamzíci.

IMG20220212114132

Ještě naházet pytle do auta a Jankovák bude jako ze škatulky.