Oslovili jsme několik osobností, které rybaří. Zajímal nás především rybolov známých tváří na našich vodách. První, kdo přijal naše pozvání na Sekretariát Rady ČRS, byl oblíbený herec, bavič a moderátor pan Miroslav Donutil. Využili jsme příležitosti a zeptali se ho na několik otázek, které by naše rybáře mohly zajímat.

Co Vás přivedlo k rybolovu a jak jste začal rybařit?

Otázka by měla znít ne co, ale kdo. Tatínek to byl. Dokonce jsem na devítiletce o tom napsal povídku. A také jsme měli výborného strýce Karla, který měl chatu na Vranovské přehradě.

Jaké způsoby lovu ryb provádíte nejraději?

Nejraději chodím na dravce. Na candáta, na štiku a méně pak na sumce.

Donutil 1

Kam nejčastěji chodíte na ryby?

Nejčastěji rybařím na Vysočině, kde mám kamarády s mnoha rybníky. Dále Lipno – tam mám kamaráda, který má u této nádrže hotýlek, takže přes den koupaní a večer chytání. Příležitostně navštěvuji i další revíry.

Vybavíte si nějakou výjimečnou rybu, kterou jste ulovil?

Před Vánoci si kolegové z divadla přáli rybu a já jsem jim jí slíbil. Přestože se ryba slibovat nemá, povedlo se mi ulovit štiku 106 cm. Nebyla výjimečná svou délkou a váhou, ale tím požadavkem, který byl splněn.

Donutil 2

Konzumujete ryby a pokud ano, doporučil byste nějaký recept?

Jeden recept určitě. Candátovi se nemá škodit žádným kořením. Vyfiletuje se candát, použije se hodně másla, trocha kmínu, soli, pepře a nasype se k tomu asi půl kila nakrájené cibule. Na plátky k tomu zapeču brambory a víc není potřeba a je to skvostné.

Jak hodnotíte jako rybář současný rybolov v České republice?

Jako rybář hodnotím rybolov pozitivně, přináší mi to klid, odpočinek a radost. Jestli je dost ryb, dost rybářů slušných a neslušných, to musíte zhodnotit vy, to je vaše parketa. Já na ryby chodím rád a chodit na ně nepřestanu.

Donutil 3

Děkujeme panu Donutilovi za příjemnou návštěvu plnou vtipných historek z rybaření. Moc nás těší, že i významné osobnosti loví na našich českých vodách. Jistě jsme se nesetkali naposledy.

Za ČRS Lukáš Mareš (foto: archiv M. Donutila)