Dlouho očekávané datum 16. června se rychle přiblížilo a zahájení lovu dravých druhů ryb již klepe na dveře. Věříme, že všichni rybáři, kteří si lov dravců zamilovali, jsou již na sezónu připraveni a k zahájení jim zbývá už jen několik dnů netrpělivého vyčkávání. Pro připomenutí shrnujeme základní pravidla lovu dravých ryb na revírech Českého rybářského svazu.

Se stejnou pečlivostí jako rybáři připravují své vybavení, tak i Český rybářský svaz připravil svěřené revíry na sezónu lovu dravých druhů ryb. Zarybňování dravci probíhalo již v letošním jarní období. V loňském roce jsme do rybářských revírů vysadili více než 95 000 ks bolena dravého, 2 160 000 ks candáta obecného, 366 000 ks okouna říčního, 29 000 ks sumce velkého a 824 000 ks štiky obecné.

Kontrola pravidel rybolovu

Před zahájením lovu by si měl každý rybář zkontrolovat, zda nedošlo od loňské sezóny k úpravě pravidel rybolovu na revíru, na kterém se chystá lovit. Každý uživatel rybářského revíru má ze zákona o rybářství pravomoc upravit tzv. bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP). Mezi nejčastější BPVRP patří například zavedení minimální délky nástražní rybičky, zvýšená minimální míra některých druhů ryb či omezení kusového množství ponechaných úlovků. Na některých revírech, mezi něž patří i revír Rady ČRS údolní nádrž Orlík, začínají od 16. 6. také platit výjimky z denní doby lovu povolené Ministerstvem zemědělství, na základě kterých je rybářům umožněn nonstop rybolov.

PHOTO 2022 06 07 13 06 15

Kontrola povinné výbavy

Předně musíme také zkontrolovat doklady rybáře, přičemž k vodě můžeme vyrazit pouze s platnou povolenkou k lovu a rybářským lístkem. Povinná je i míra pro zjištění délky ryb a vyprošťovač háčků. Na většině revírů je součástí povinné výbavy také podběrák.

PHOTO 2022 06 07 13 02 23

Šetrné zacházení s úlovkem

Pokud budete úspěšní a dočkáte se úlovku vytouženého dravce, čeká vás rozhodnutí, zda si rybu ponechat či jí dát svobodu. Pokud úlovek nedosahuje lovné míry nebo se rozhodnete úlovek vrátit vodě, dodržujte hlavní zásady, které rybě pomohou zmírnit následky nedobrovolné návštěvy břehu. O tom, jak s rybou na břehu správně manipulovat a jak fotografovat své úlovky, jsme již informovali v dřívějším článku.

85bb2af8 75a5 4cfb 8e93 e6ab46efb959

Pozor na nástražní rybky

Pokud patříte mezi milovníky lovu na nástražní rybku, mějte na paměti, že není možné jako nástražní použít ryby lososovité (a lipana), úhoře ani ryby nedosahující minimální lovné míry. Od letošního roku platí také zákaz použití invazních nepůvodních druhů ryb jako nástražních rybek - v našich revírech se jedná o střevličku východní a slunečnici pestrou, o jejichž zařazení na unijní seznam jsme před časem rovněž informovali v samostatném článku. Zapomeňte také na nastražení zákonem chráněných druhů ryb, obojživelníků či raků. Pokud lovíte nástražní rybičky do čeřenu, pamatujte, že během lovu touto metodou se musíte rovněž prokázat platnými doklady a nesmíte mít zároveň nastražen žádný další prut.

DSC 0176

Přejeme všem rybářům úspěšné zahájení lovu dravců plné nových zážitků na revírech Českého rybářského svazu.

Za ČRS Lukáš Mareš