Republiková rada ČRS se sešla na řádném zasedání 3. prosince 2020; jednání se uskutečnilo prostřednictvím videokonference. Hlavními body jednání bylo vyhlášení výběrového řízení na Rybářský informační systém, rozhraní pro statistické zpracování sumářů povolenek a postup přípravy návrhů na změny Stanov ČRS

V úvodu zasedání se Rada zabývala problematikou zpracování statistik úlovků, docházek a kontrol rybářské stráže ze sumářů povolenek. Předseda ČRS Dr. Mach informoval členy Rady o možnosti přístupu do nového elektronického rozhraní (e-Sumář ČRS), které bude sloužit pro zpracovatele povolenek k digitalizaci odevzdaných sumářů. Územním svazům byly zaslány metodické pokyny pro zpracovatele a přístupové údaje do systému s žádostí o připomínky a kontrolu výchozích parametrů (např. databáze revírů), které jsou průběžně zapracovávány a aktualizovány. Systém byl vyvinut primárně pro zpracování celosvazových a celorepublikových povolenek, územním svazům je ale bezplatně k dispozici teké pro zpracování územních povolenek.

V dalším bodu jednání členové Rady schválili plán nákladů a výnosů ČRS Služby, s.r.o. pro rok 2021; ten počítá s kladným hospodářským výsledkem ve výši 11 tis. Kč. Návrh byl okomentován předsedou Ekonomické komise Ing. Andersem a ekonomkou ČRS Ing. Bauerovou.

Předseda Republikové dozorčí rady (RDR) Ing. Křenek seznámil přítomné s výsledkem kontrol, které RDR provedla v průběhu listopadu. Konkrétně se jednalo o neohlášenou kontrolu pokladní hotovosti, kontrolu čerpání rozpočtu na tuzemskou a mezinárodní sportovní činnost a kontrolu průběžného hospodaření Rady ČRS v období leden – říjen 2020. V žádné z kontrolovaných oblastí nezjistila RDR pochybení a konstatovala, že hospodaření probíhá v souladu s platnou legislativou i vnitrosvazovými předpisy.

Jednatel Ing. Heimlich konstatoval, že v souladu s jednomyslným rozhodnutím Republikové rady bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele Rybářského informačního systému (RIS) a 4. prosince 2020 bylo zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie, následně bylo zveřejněno také na národním portálu e-zakazky.cz . Vzhledem k možnosti financování RIS z Operačního programu Rybářství je celý proces administrován nezávislou advokátní kanceláří. Rada jednomyslně schválila další pokračování procesu tvorby RIS dle stanoveného harmonogramu.

Ohledně plánovaných návrhů na změnu Stanov ČRS, které budou jedním z hlavních témat Republikového sněmu, plánovaném na rok 2021 (až bude konání umožněno s ohledem na epidemiologickou situaci), předseda Dr. Mach konstatoval, že se mezi územními svazy povedlo najít konsenzus nad většinou diskutovaných témat. Výjimkou je problematika sjednocení výše brigádnické povinnosti, u které nadále trvá priorita najít plošnou shodu. Dr. Mach zpracoval a předložil k této problematice SWOT analýzu, kde jsou zhodnoceny silné a slabé stránky, hrozby a příležitosti návrhu. Dále byly předloženy modely klíčů redistribuce, které by umožnily alokovat prostředky z finanční úhrady brigádnické povinnosti mezi jednotlivé místní organizace. K těmto dokumentům se členové Rady vrátí po jejich podrobném prostudování na dalším zasedání Republikové rady; Dr. Mach všechny přítomné ujistil, že návrh na konkrétní model bude představen pouze v případě, že získá mezi územními svazy plošnou podporu.

V závěru zasedání byl schválen Plán práce Republikové rady na rok 2021.

Přehled o podstatnějších aktivitách funkcionářů a pracovníků Rady ČRS, konaných od minulého zasedání:

Účast

12. 11.

Ličko

ÚN Orlík

Kontrola střediska Štědronín, příprav realizace nového oplocení střediska

13. 11.

Konference Říční krajina 2020

17. 11.

Podlesný, Líčko, Kudweis, Mareš

RS - noční kontrola

18. 11.