První měsíc roku 2019 je za námi. Podívejme se na krátký přehled nejdůležitějších událostí, které se v lednu staly.

Rekordní nárůst celosvazových povolenek, nárůst počtu členů

V průběhu ledna je ukončeno zpracování statistik prodeje povolenek a členských známek. Ty jsou za rok 2018 více než pozitivní – členská základna se navýšila o 2400 řádných členů, z toho 856 je v kategorii dětí a mládeže. Prodej celosvazových povolenek se navýšil o více než 6000, což je nárůst o 13%. Více v aktualitě.

Odevzdání vyplněných sumářů za uplynulou sezónu

15. leden je jeden z nejdůležitějších dní, na které musí sportovní rybář pamatovat – pokud do tohoto data neodevzdá správně vyplněný úlovkový lístek, nesmí mu být v následujícím roce vydána povolenka. Povolenky se v následujících měsících zpracovávají a jsou velmi důležitým podkladem pro redistribuci financí z prodeje celosvazových povolenek, vyhodnocení činnosti rybářské stráže i statistiky úlovků. O statistických výsledcích budeme informovat na stránkách ČRS v průběhu dubna.

Věděli jste, že Západočeský územní svaz zveřejňuje statistiky úlovků na každém svém revíru? Můžete se na ně podívat zde.

Rada ČRS odsouhlasila vytvoření odboru LRU položená

Lednové zasedání Republikové rady přineslo řadu novinek. Jednou z nich je i založení odboru, který bude sdružovat příznivce položené – v současnosti je již založen na úrovni Středočeského a Jihočeského územního svazu. Rada v tuto chvíli čeká na personální nominace členů odboru z jednotlivých územních svazů.

Předseda ČRS vyzval organizační složky ČRS ke zveřejnění funkčních odměn

Rada ČRS na svém zasedání jednomyslně odsouhlasila zveřejnění výše odměn volených zástupců v Radě. Předseda ČRS dr. Mach k tomuto kroku vyzval územní svazy; první zveřejněné výše odměn můžete najít například v informaci ze zasedání výboru Západočeského územního svazu.

Svolání mimořádného zasedání Rady na téma redistribuce

Redistribuce financí celosvazového rybolovu je velmi opakované téma; v současnosti jsou finance přerozdělené mezi územní svazy výhradně na základě dosažených úlovků na jejich revírech. Další navrhované modely zohledňují například návštěvnost revírů nebo jejich celkovou rozlohu a druhovou skladbu úlovků. Mimořádné zasedání je svolané na 20. března 2019.

Zlatá udice bude mít mezinárodní finále

Zástupci Českého a Slovenského rybářského svazu, kteří mají na starosti práci s dětmi a mládeží, prohlubují spolupráci. Na historicky prvním společném setkání v Žilině byla probrána celá řada témat, jedním z prvních „hmatatelných“ výsledků je zavedení společného mezinárodního finále soutěží Zlatá udice a Zlatý blyskáč, které se bude konat už v letošním roce.

Mediální vstupy v lednu

O ČRS se v médiích píše pravidelně. V průběhu ledna byly hlavními tématy potenciální zákaz olova (například článek v iDNES, Novinky.cz nebo Český rozhlas plus), změny ve vyplácení náhrad za škody způsobené kormoránem (iDNES.cz), péče rybníkářů o ryby v zimě (ČT 1, ČT 24), vliv MVE na rybí obsádku (Česká televize, Český rozhlas plus) a pokles počtu okounů v revírech (Novinky.cz).

V únoru se těšíme na setkání s rybáři na expozici ČRS v rámci výstavy For Fishing 2019!

Tomáš Kočica