Mistrovství světa Trout Area 2022 v Rumunsku

O víkendu proběhlo v Rumunsku 2. Mistrovství světa Trout Area 2022. Šampionát se konal u města Valenii de Munte.

Trout Area je mladá, dynamicky se rozvíjející disciplína lovu pstruhů na stojatých vodách. Závod se skládá z dvacetiminutových kol, kdy proti sobě vždy chytají 2 závodníci stojící vedle sebe. Podle výsledku souboje si závodník připisuje body (3 body za výhru, 1,5 bodu za remízu s rybou, 1 bod za remízu bez ryby a 0 bodů za prohru). O celkovém pořadí rozhoduje vyšší počet získaných bodů, v hodnocení týmů se pak počítá součet umístění závodníků ve svých sektorech. Loví se na umělé nástrahy (plandavky, woblery) s jednoháčky bez protihrotu, zároveň se klade důraz na co nejšetrnější zacházení s rybou.

image1 new

Mistrovství světa se zúčastnil tým ve složení: Michal Horák, který je zároveň i trenérem, dále Igor Novák, Stanislav Lukášek, Vladimír Miller, Ondřej Dušek a manažer týmu Ota Kout. Trénink se konal za krásného počasí, přesto za náročných podmínek. Voda na rybníku byla velmi čistá a velikost ryb se pohybovala kolem 20-25 cm. Větší aktivita ryb byla pouze na začátku tréninku a poté už bylo potřeba úspěšné nástrahy hledat.

PHOTO 2022 11 04 21 11 57

První závodní den předčil všechna očekávání. Aktivita ryb výrazně opadla již po prvních 10 minutách úvodního kola, a ve zbytku závodu bylo těžké je přesvědčit k záběru. A dostat rybu úspěšně do podběráku bylo ještě obtížnější. Průměrná velikost pstruhů byla 18-20 cm. Úspěšné byly především specifické techniky lovu jako bottom fishing nebo hladinové nástrahy.

image0

image2

Druhý den závodu se české reprezentaci podařil o poznání lépe, z čehož vzešlo nedělní 6. místo. Ryby byly loveny ještě menší než v sobotu a už od úvodu bylo náročné je přimět k záběru. Celkově se česká výprava umístila na 9. místě. Mistry světa se stali závodníci z Itálie, stříbrné medaile bralo domácí Rumunsko a bronz Gruzie. Děkujeme celému týmu za reprezentaci na světovém šampionátu, určitě si odvážejí cenné zkušenosti do další závodní činnosti v této mladé dispciplíně.