Rybářská sezona se pomalu rozjíždí. Lovit dravce je ale ještě zapovězeno, na pstruhy si taky ještě přes měsíc počkáme, a tak se čtenáři Rybářství mohou v březnovém vydání těšit na probouzející se kapry ze zimního spánku a zavzpomínat na Otu Pavla, spisovatele s rybářskou duší.

Zkušený Milan Tychler se ve svém článku ze seriálu Z rybářské praxe podělí o několik tipů, jak kaprařskou sezonu odstartovat. Krátce po zimě je potřeba hlavně vyhledat menší revír, ve kterém se bude voda rychleji oteplovat. „Nejaktivnější bývají kapři na menších vodách. Malé rybníky, tůně, mělké pískovny a slepá říční ramena jsou lepší než velká jezera a přehrady,“ píše Tychler.

O kaprovitých rybách pojednává také článek v klasické rubrice Vesele i vážně od Zdeňka Hofmana. Zatímco v minulých dílech se autor zaobíral ostroretkou a parmou, tentokrát se čtenáři dozvědí víc o podoustvi. Dočtou se například, co v minulosti znamenala tzv. „krupařská vojna“ a proč si rybáři při lovu těchto menších ryb plivali na splávek.

Dosud nezveřejněné fotografie

Poslední březnový den uběhne přesně 46 let ode dne, kdy v nedožitých 43 letech zemřel spisovatel Ota Pavel. Autor, jehož chtěl Bohumil Hrabal nominovat na Nobelovu cenu za literaturu, a jehož sužovala kromě II. světové války také duševní choroba.

Ve článku jsou vůbec poprvé uveřejněny fotografie, které redakci poskytl nevlastní syn spisovatele Petr Pavel. Další Pavlovy snímky vytvořil známý fotograf a Pavlův kamarád Vilém Heckel. Ten tragicky zemřel na horolezecké výpravě v Peru, odkud stačil Pavlovi ještě poslat pohlednici – i tu ve článku naleznete.

Společně s Vojtěchem Sklenářem se vydáme na divoký východ, tedy na Balkán, a vyjma rybařiny zažijeme několik nevšedních zážitků. Silnice první třídy bez asfaltu a takřka nadlidský úkol při shánění povolenky k rybolovu jsou jenom na zahřátí.

Citace ze článku hovoří za vše: „Hodinu před půlnoci jsme šli spát. Jenže nějak před jednou nás probudila střelba jako v kovbojce. Vybíhám na terasu. Nad sebou vidím ohnivé jazyky, které létají z oken hospody. Okamžitě couvám do pokoje a zamykám. Asi po pěti minutách se střelba uklidnila, takže jsme zalezli pod duchny. Do rána pak už byl klid. V pět jdu na pstruhy. První, co vidím, je hromada nábojnic na terase,“ píše ve svém článku Další cesta na Balkán.

A samozřejmě mnoho dalšího přináší březnové Rybářství, které si předplatitelé užívají za 45 korun, na stánku je k dostání od 1. března za 60 korun. A pokud máte doma malého rybáře, který si zařizuje první povolenku, dostane od nás 50% slevu! Roční předplatné ho tak vyjde na 270 Kč.

Přeji vám pěkné čtení!

Ondřej Cupal