Dětem začíná volno a čas radovánek, ale časopis Rybářství v červenci naopak zvážní. Nad jeho stránkami můžete zjistit, jak to vypadá, když Český rybářský svaz dostane do vínku zadržené pašované monté. Přečtete si podrobnější výklad toho, jak olovo působí na organizmus a ponořit se můžete i pod vodu, abyste byli svědky laškovných hrátek zamilovaných ropuch.

Udržet tajemství není mnohdy snadné. Společně s Pavlem Vránou jsme ale mlčet museli. Přestože úhoří monté bylo na hranicích zadrženo už na začátku letošního roku a my společně vymysleli seriál o úhořím monté právě kvůli této události, museli jsme čekat. Vyšetřování totiž ukázalo, že viníci jsou součástí větší skupiny s působností po dalších evropských státech.

Foto Uhor

Konečně jsme se dočkali svolení od státního zástupce ke zveřejnění a vy si teď můžete přečíst, co následovalo potom. Monté je cenná komodita a díky obětavé práci zástupců mnoha zúčastněných stran se podařilo valnou část z nich dostat do revírů ČRS. Ale nad řádky zjistíte, že o dramata rozhodně nebyla nouze.

Kousat do olova se rozhodně nedoporučuje
Evropská unie stále uvažuje o zákazu používání olova pro myslivce a rybáře. V předchozích číslech Rybářství jsme toto téma rozebírali s předními prodejci rybářských potřeb. Tentokrát se společně se Štěpánem Lamošem podíváme na olovo poněkud podrobněji. Po přečtení jeho článku se určitě sníží počet rybářů, kteří olověné broky upevňují na vlasec pomocí zubů…

Foto olovo

Náš dvorní podvodní fotograf Miroslav Brát se potopil do polského pískovníku zrovna ve chvíli námluv zlatookých roupuch. Viděl touhy několika samečků spářit se s jedinou samičkou, podařené milostné splynutí a také dramatickou situaci, při níž na ropuchu zaútočil rak bahenní. A samozřejmě by to nebyl pan Brát, kdyby všechno pohotově nezaznamenal na svůj fotoaparát.

Foto Brát

V červencovém vydání časopisu Rybářství samozřejmě naleznete další lákavá témata. Petr Spurný zabrousí do samotných začátků rybářské legislativy, Milan Tychler zavzpomíná na svůj úplně první splávek a v sekci Dopisy naleznete například první dopis z vězeňské cely.

Přeji vám příjemné čtení!

Předplatné časopisu Rybářství si můžete objednat zde, nebo zakoupit v novinových stáncích.

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství