Věčně hladoví kormoráni jsou nepřítelem českých rybářů číslo jedna. Jak tomuto inteligentnímu ptákovi zabránit v devastaci rybích obsádek poradíme v prosincovém Rybářství. Vydáme se také do Estonska do míst, kde spodní vody zaplavily bývalý pracovní tábor.

hlavni fotka

„Anče, Kuba a hlavně hajnej, flintu!“ zní replika z oblíbeného večerníčku Krakonoš. A stejnou používá i Pavel Vrána v článku Nezvaný host kormorán. Trautenberkovi pomocníci na lov kormoránů nevyrazili. Škoda. Musíme to za ně udělat my. Jaké žádosti se vyplňují? Jak usnadnit úředníkům pomoc při jejich vyřizování? A co dělat potom? Odměna je lákává – 500 Kč za zobák. A co víc! Kormoráni jsou typičtí dravci, takže mají vynikající maso…

kormoran

Některé fotografie berou dech. V estonské osadě Rummu býval povrchový důl, ve kterém nuceně pracovali vězni, pak, po připojení Estonska k sovětskému impériu, se tu zřídil klasický gulag. Konec otrocké práce se zde datuje stejně jako vznik estonské nezávislosti – tedy do roku 1991. Krátce poté gulag zatopila podzemní voda a kolem trosek se dnes pohybují už jen vodní živočichové. Nebo turisté. Estonci si místo oblíbili pro letní hrátky.

gulag

Zajímá vás, jak se chovají štiky a sumci v jezerech? A jak se jejich chování liší, když se pohybují ve vodě s výrazným vodním porostem nebo bez něj? Milan Říha se svým týmem rybářům lačným po úlovku těchto dravců napovídá v předposledním díle seriálu Rybám na stopě.

hoff

Zdeněk Hofman do své rubriky Vesele a vážně tentokrát přidal také vánoční a silvestrovskou přílohu. Kromě několika vydařených kreslených vtipů se „pochlubil“ také nepovedenými fotografiemi úlovků. Jedná se o snímky pořízené ve chvíli, kdy se ryba rozhodne nespolupracovat. Myslím, že to všichni známe moc dobře.

Do posledního měsíce roku vám přeji příjemné čtení. Kdybyste chtěli Rybářství předplatit sobě nebo svým známým, můžete tak udělat tady (https://irybarstvi.cz/predplatne/). A kdybyste si chtěli přečíst něco z rybařiny na internetu, připomínám naši webovou stránku irybarstvi.cz.

Pohodové Vánoce a bujarého Silvestra!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství