Zahájení lovu na pstruhových řekách se blíží! Milovníci lovu tečkovaných salmonidů si v dubnovém Rybářství přijdou na své. Zabývat se budeme také návratem života do otravou postižené části Bečvy a vyznavače kaprařiny jistě potěší článek o lovu říčních kaprů na menších řekách.

Náš slovenský dopisovatel Jaroslav Šubjak pozve čtenáře Rybářství na slovenskou řeku Váh k lovu půlmetrových pstruhů. Kromě zajímavých příběhů se také pozastaví nad rolí pstruhů duhových v tamních vodách, nad myšlenkou „chyť a pusť“ a nad případným poškozením úlovků.

RY04 86 89 vah nove1

Filip Apjár pokračuje ve svém seriálu v představování nymf a jejich použití podle barev. V podrobném návodu pak ukáže, jak uvázat sirupčíka. Můžete si ho zabalit s sebou, až se někdy vydáte třeba na trofejní lipany do Bosny a Hercegoviny na revíry, které sám Filip v zahraniční sekci představuje.

RY04 54 56 musky1

Na usvědčení viníka z otravy Bečvy si budeme muset ještě chvíli počkat, ale pro vědce je důležité monitorovat, jak se život v této řece obnovuje. Výzkumy probíhaly krátce po katastrofě a pokračovaly po celý rok 2021. Jaké složení rybího společenství je v řece teď, vysvětluje Pavel Jurajda z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

RY04 16 18 becva1

V menších řekách nenalezneme ty největší kapry, jejich lov však skýtá mnohá dobrodružství. Kvůli komplikovanějším podmínkám s břehovým porostem je mnohem náročnější kapry ulovit, jejich bojovnost je navíc pověstná. Jak na takové kapry vyzrát, prozradí náš debutující autor Martin Kašík.

RY04 32 36 kapri1

V dalších článcích se podíváme, jaké faktory ovlivňují zbarvení ryb, jak chytat s nástrahou pod háčkem při lovu na feeder, jak nahodit do větších vzdáleností plovoucí nástrahu nebo na částečnou biomanipulaci jezera Jordán, které dlouhodobě bojuje s nekvalitní vodou.

Na sto stranách časopisu toho najdete samozřejmě mnohem víc, včetně tradičních rubrik zaměřených na děti, na milovníky starého rybářského vybavení nebo úvodníku s klasickou anketou, která se tentokrát zabývá prvními zkušenostmi s novým příkazním řízením.

Dubnové Rybářství si můžete pořídit na našich webových stránkách (https://irybarstvi.cz/e-shop/) a předplatné si můžete zařídit pro sebe nebo pro své blízké zde (https://irybarstvi.cz/predplatne/). Připomínáme, že děti do 15 let získávají na první rok předplatného slevu 50 %!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství