V termínu 18.-20. 4. 2024 proběhl 45. kongres C.I.P.S., v rámci kterého se konal také kongres Federace sladkovodního rybolovu FIPSed a také kongres muškařské federace FIPS-Mouche.

Zasedání shora uvedených federací se zúčastnil i Český rybářský svaz, který reprezentovali Ivan Bílý (garant sportovní činnosti ČRS) a vedoucí Oddělení sportu a mládeže sekretariátu Republikové rady ČRS Jitka Chybová.

Snímek obrazovky 2024 04 22 104415

Na kongresu FIPSed bylo potvrzeno, že nadále platí omezení startu pro ruské a běloruské sportovce, kteří i nadále mohou startovat pouze individuálně, a to bez státních znaků a bez reprezentace domovské země. Aktuálně vyvstala urgentní potřeba řešení situace ohledné Mistrovství světa klubů ve feederu, které se má konat 1.-2. 6. 2024 v Portugalsku. S ohledem na hydrologickou situaci na vodní ploše, která má šampionát hostit, požádali organizátoři o přeložení šampionátu na začátek července. Zástupci zemí, které se MS mají zúčastnit včetně ČR, vyjádřili s přeložením šampionátu zásadní nesouhlas s ohledem na již proběhlé platby a zajištěnou dopravu a ubytování. Záměr přesunu termínu tedy nebyl realizován.

V roce 2027 se uskuteční v Jihoafrické republice World games, které by zahrnovaly některé šampionáty v disciplínách feeder, plavaná či rybolovná technika. Ze strany pořádající země je předpokládána účast více než 1000 rybářských sportovců.

IMG 5079

IMG 5069

Na zasedání kongresu FIPS-Mouche proběhla volba prvního viceprezidenta federace, jelikož dosavadní dlouholetý viceprezident Paul Vekemans na konci loňského roku na funkci rezignoval. Prvním viceprezidentem byl zvolen Cato Vivelid Nilssen, který bude funkci zastávat do konce tohoto volebního období, v příštím roce proběhne volba na nové řádné funkční volební období. Federace FIPS-Mouche také zvažuje rozdělení juniorských sportovců na více kategorií, o tomto návrhu by se mělo rozhodovat v příštím roce.

IMG 5093Zástupci ČRS Jitka Chybová a Ivan Bílý s místostarostou Kapského města Eddie Andrewsem, který převzal záštitu nad kongresem

Prezidium FIPS-Mouche také zmínilo pořádání letošních mistrovství světa v muškaření v kategoriích žen, masters a juniorů v České republice, kde s potěšením očekávají od českých pořadatelů tradičně vysokou úroveň všech šampionátů.

Za ČRS Lukáš Mareš, Jitka Chybová