Mistrovství světa v plavané kategorií U15, U20 a U25, které se konalo tento víkend, mělo velmi nestandardní průběh. O průběhu závodů nás informoval státní trenér kategorie U15 Jan Hozman.
První den závodu byl poznamenán bojem s okřehkem, který pokrýval hladinu, především v kategorii U15. Závod musel být po 20 minutách přerušen a následovaly dvě hodiny intenzivního boje s touto nepříjemností. Pořadatelé spolu s trenéry odstraňovali okřehek pomocí podběráků, rukama, ale i sítí taženou za loděmi. Po přerušení závodu pokračovala soutěž v čase, kde byl zastavena, a závodníci lovili ještě další dvě hodiny a 40 minut.
Našim závodníkům se dařilo lovit různé druhy ryb, včetně cejnů, ouklejí, sumečků amerických, malých kapříků, karásků a dalších. Největší úspěch prvního kola zaznamenal Zdeněk Vlach, který se díky lovu sumečků amerických umístil na 3. místě ve svém sektoru. Ostatní závodníci, včetně Petra Cimermana, Helči Vejvančické a Pavla Šmída, se museli potýkat s obtížnými podmínkami, což ovlivnilo jejich výsledky.
V kategorii U20 a U25 se závodníci rovněž museli vypořádat s okřehkem a silným větrem. Lovili na děličky, biče i odhozové pruty, přičemž se ukázalo, že k dosažení lepšího výsledku bylo třeba ulovit bonusovou rybu, což se však většině našich závodníků nepodařilo. Nejlepší umístění v kategorii U25 dosáhl Lukáš Dořičák, který skončil na 4. místě ve svém sektoru.
Nedělní závod byl po jedné hodině přerušen a následně zrušen po hlasování 6:4. Rozhodnutí zrušit druhé kolo vzbudilo kontroverzi, protože podmínky pro lov byly výrazně lepší než předchozí den. Po započítání výsledků pouze z prvního dne skončila česká výprava v kategorii U15 na celkovém 8. místě, U20 na 11. místě a U25 na 9. místě. Výsledky mohly být lepší, ale závodníci se i přes nepřízeň okolností snažili podat maximální výkon.
Jan Hoznam (státní trenér), za ČRS Jitka Chybová, Lukáš Mareš