Únor uběhl skoro stejně rychle jako tají ledy na našich revírech a řada rybářů se s rostoucími teplotami probírá ze zimního spánku a vyráží zkoušet štěstí na řeky a rybníky. Jaké byly nejdůležitější události v únoru 2019?

ohlednuti unor

Nárůst finančních prostředků v systému redistribuce celosvazových povolenek

Stejně jako každý měsíc proběhlo pravidelné zasedání Republikové rady. Jedním z hlavních témat byl výsledek celosvazového rybolovu za rok 2018, charakterizovaný nárůstem objemu financí, které budou přerozděleny mezi územní svazy formou tzv. redistribuce. Meziroční nárůst je 13,8 mil. Kč, zvýšení se týká i náhrad za kilogram úlovku (o přibližně 6%). Více ve zpráce z únorového zasedání Rady.

Odbor mládeže a Odbor LRU plavaná má nové předsedy

Stali se jimi Jiří Marek (Odbor mládeže) a Radek Zahrádka (Plavaná). Rozhodnutím Republikové rady tak byla potvrzena doporučující volba obou předsedů jednotlivými odbory. Novým předsedům gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalším období.

ČRS bude v roce 2019 žádat o dotace ve výši přes 20 mil. Kč

Tyto finance by v souladu s vyhlášenými dotačními tituly směřovaly primárně na podporu dětí a mládeže, zarybnění ohroženými druhy ryb a kompenzaci škod způsobených rybožravými predátory.

Proběhlo první zasedání Hospodářského odboru Rady ČRS

V únoru proběhlo zasedání Hospodářského odboru v novém složení. Jednání se nezúčastnil jeho předseda Dušan Hýbner, který pět dní před schůzí odboru, a koncem svého funkčního období, rezignoval. Prvním bodem tedy byla doporučující volba nového předsedy. Všech sedm členů odboru jednohlasně vyslovilo souhlas s doporučující volbou ing. Štípka (který k 30.6.2019 ukončí své působení ve funkci jednatele ČRS z důvodu odchodu do důchodu) za předsedu odboru.  Odbor byl informován, že na základě jednání, a ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, bude připraven výukový a testovací software pro nové členy Rybářské stráže, podobně jako je tomu u prvních rybářských lístků. Hospodářský odbor se dále věnoval povoleným výjimkám z denní doby lovu a postupu při podání žádostí o nové a diskutoval o možných variantách úprav pravidel redistribuce CS rybolovu.  Na 4. března 2019 bylo svoláno zasedání pstruhařské sekce hospodářského odboru, kde bude provedena doporučující volba jeho předsedy, projednána koncepce činnosti a plán práce této sekce na další období. Příští zasedání Hospodářského odboru se bude konat 13. března, na programu bude příprava podkladů a návrhu řešení modelu redistribuce financí CS rybolovu pro mimořádné zasedání Republikové rady 20. března 2019.

Zahájení jednání o prodloužení platnosti povolenek

Předseda ČRS navrhuje prodloužení platnosti ročních povolenek na 10. ledna s cílem umožnit rybářům lov i na přelomu roku. Návrh byl postoupen územním svazům v vyjádření, Republiková rada se k němu vrátí na příštích zasedáních.

Veletrh For Fishing 2019 evidoval historicky nejvyšší počet návštěvníků

Počet návštěvníků na největším českém veletrhu pro rybáře meziročně stoupl o téměř 25% na celkem 38 000 lidí. Samozřejmostí byla i expozice ČRS (letos v nové grafické podobě), na které nechyběla akvária, simulátory lovu ryb i odstřelu kormorána, karikaturista i infopanel, kde po celou dobu výstavy zodpovídali pracovníci Svazu dotazy rybářské veřejnosti. Velkému zájmu se těšil i samostatný stánek MO ČRS Kladruby - organizace, pracující s handicapovanými rybáři. Více o průběhu výstavy

Vyhlášení nejlepších sportovců ČRS a MRS za uplynulou sezónu

V rámci veletrhu For Fishing proběhlo tradiční ocenění úspěchů z oblasti sportovního rybolovu; a rozhodně bylo co oceňovat. Naši reprezentanti v loňské sezoně získali 43 medailí v mezinárodních šampionátech! Slavnostní ceremonie se zúčastnili (kromě současného i bývalého vedení ČRS i zástupci Moravského rybářského svazu, Ministerstva Zemědělství a Evropské rybářské federace, Mezinárodní federace rybolovné techniky, rybářských médií a dalších subjektů, se kterými ČRS dlouhodobě spolupracuje. Také účast rybářské veřejnosti každoročně roste. Více ve fotogalerii nebo v aktualitě.

Úspěchy českých reprezentantů na 4. ročníku Světových rybářských her v Jihoafrické republice

Letošní sportovní sezóna byla zahájena ve velkém stylu - obě výpravy (tým přívlače z lodi a tým feeder) dokázali v obrovské mezinárodní konkurenci obstát na výbornou. Ve feedru naši reprezentanti vybojovali pátou příčku, v přívlači z lodi dokázal tým ve složení sourozenců Davida a Tomáše Koudelkových vybojovat zlatou pozici, stříbro pak vybojoval opět český tým ve složení Jan Hubka a Jakub Kolář. Gratulujeme! Viz aktualita

Mediální vstupy v únoru

Na mediální vstupy byl letošní únor bohatý. Pět článků bylo publikováno v magazínu Mladé fronty DNES ("Češi jsou národem rybářů", "I rybaření má svá pravidla", "Chytání? Můžete začít kdykoliv", "Zlatá udice, děti a mládež", "Když přirozená reprodukce nestačí"), další vstupy proběhly v Novinky.cz ("Okouni mizejí z českých řek, rybáři musí omezit lov"), celostátním Deníku (Rozhovor s předsedou ČRS) i televizi Seznam ( Jak začít s rybolovem).

Tomáš Kočica