Lov na dírkách má svou bohatou historii. Jak je v legislativě dnes omezen? Zdeněk Hofman se pouští do odvážného celoročního počinu, v němž bude chytat pouze na klasické nástrahy. A společně s Kateřinou Švagrovou se podíváme také na daleký Island, kde chytala obří pstruhy při polární záři.

Voda už je v říjnu sice poměrně studená, zejména v řekách, ale my přesto ponoříme ruce vody, abychom zpod kamene vytáhli raka. Jaký to je? Je původní, nebo ne? A jak od sebe různé druhy rozeznáme? Odpovědi na tyto otázky naleznete právě v říjnovém Rybářství, v němž se ale samozřejmě zabýváme i jinými tématy.

Technický vývoj zahrnující miniaturizaci a lepší výkon za současného snížení finanční náročnosti vede k širšímu rozmachu a dnes již standardní aplikaci moderních monitorovacích technologií, které představují nové možnosti pro studium kryptických živočichů, jako je právě úhoř.

Metoda chyť a pusť získává celosvětově na popularitě. Rybáři jsou díky mediím, reklamám, ale i samotným rybářským ikonám tlačeni do pouštění svých úlovků. „Rybu, kterou nepustíš, znovu nechytneš,“ zní ze všech „koutů“ internetu. Je tomu tak doopravdy? Každá mince má dvě strany. Aaron Bartholomew a James A. Bohnsack z Americké univerzity sepsali studii, která ukazuje metodu chyť a pusť v novém světle.