Rtuť na teploměru klesá, stromy shazují listy a nad vodou se čím dál častěji povaluje mlžný opar. Ideální příležitost vyrazit na dravce, nejlépě s přívlačovým prutem. Pokud podzimní vláčku máte rádi, bude se vám líbit i obsah listopadového Rybářství. Ale podíváme se tradičně i na novinky z ČRS, úspěchy českých sportovců nebo například na nového nepůvodního parazita v našich vodách.

Jižní Morava je známá především lovem kapitálních kaprů. A také vynikajícím tichým vínem. Helena Dobešová se tam vypravila na lov své nejoblíbenější ryby – štiky obecné. Hned dvakrát. A že se jí dařilo, zjistíte hned při pohledu na obálku tohoto čísla. Nezůstane jen u zážitků. Na přetřes přijde třeba ideální tloušťka fluorokarbonu nebo otázka, zda jednou píchlá ryba zaútočí o několik minut později znovu.

321

To Zdeňku Hofmanovi se u vody zrovna nedařilo, naštěstí byl s kamarádem, který mu půjčil svou záhadnou nástrahu, jíž přezdívají Cikádský baron. Že vám to něco říká? Jak by ne, jedná se o klasickou cikádu. Dovezli ji k nám z Ameriky, kde ji používali zejména na lov Black Bassů, neboli okounků pstruhových. V Čechách ji nenechají na pokoji zejména candáti.

381

To oblíbená nástraha Milana Tychlera je streamer. Ale samozřejmě nejen ten. Tento „rybářský desetibojař“ vyrazil tentokrát k vodě na lov pruhovaných banditů. Stanoviště větších exponátů okounů se mnohem snadněji poznávají na stojatých vodách. Na těch tekoucích už je to těžší. Milan Tychler má naštěstí v rukávu jednu univerzální radu…

421

Co dalšího přináší listopadové Rybářství? Například text doktorky Ondráčkové z Ústavu biologie obratlovců o novém nepůvodním parazitovi v našich vodách, který se zachytává na rybách. Profesor Petr Spurný ve svém seriálu o biologii ryb rozebere početnost druhů a jejich rozšíření po světě. Tiskový mluvčí ČRS doktor Lukáš Mareš také shrne všechny změny, které od 1. ledna 2024 přinese novela prováděcí vyhlášky k zákonu o rybářství.

041

Podíváme se, jaké může rybaření pomáhat dětem, které v životě neměly tolik štěstí, přečteme si pohádku nepohádku s magickou trojkou a ohlédneme se za úspěchy českých reprezentantů v mistrovství světa v kaprařině a muškařině. Nechybí samozřejmě ani pravidelné rubriky jako Retro, Poznávání nebo články ze zahraničí.

Pokud vás povídání zaujalo, podívejte se na náš nový web, speciálně na část věnovanou aktuálnímu číslu časopisu - https://www.irybarstvi.cz/predplatne/. A web si projděte celý, najdete na něm zajímavé informace, články i zábavu.

Přeji vám příjemné čtení!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství