Letní prázdniny utekly jako voda a mladí rybáři se od revírů vrací zpět do školních lavic. Co jsme pro děti na nadcházející sezonu připravili?

Rybářské kroužky

Ať děti kouzlu sportovního rybolovu již propadly nebo jej teprve hledají, jsou rybářské kroužky volbou, kdy nešlápnou jejich rodiče vedle. Některé místní organizace je zajišťují zcela ve své režii, jiné ve spolupráci s místními školami a domy dětí a mládeže. Na území, kde Český rybářský svaz působí, je jich bezmála 500 - určitě najdete některý, který je blízko vašemu bydlišti. Pokud dítě teprve rybařit začíná, je to také ideální cesta k získání prvního rybářského lístku. Za zmínku stojí i fakt, že ceny rybářských kroužků jsou obecně velmi nízké, v řadě případů dokonce zdarma - což ocení zejména rodiče. Seznam rybářských kroužků najdete zde.

V rámci rybářských kroužků se dětem věnují zkušení vedoucí

První povolenky zdarma!

detipovolenkaNěkteré územní svazy vycházejí rodičům vstříc ještě více, kdy nabízejí první povolenku k lovu ryb pro děti do 15 let zcela zdarma. Povolenky mají roční platnost a opravňují mladé rybáře k lovu na pstruhových nebo mimopstruhových revírech daného územního svazu. Do této akce jsou v současnosti zapojeny územní svazy Severočeský, Západočeský, Východočeský a Územni svaz města Prahy. Pokud nejste v blízkosti některého z těchto územních svazů, nezoufejte - ceny povolenek pro děti jsou velmi vlídné, pohybují se  mezi 250 a 500 Kč, případně za 700 Kč na rok si můžete pořídit celosvazovou povolenku, platnou ve všech územních svazech ČRS.

Výukové materiály (nejen) pro rybářské kroužky

Český rybářský svaz vydává celou řadu materiálů, které si určitě děti oblíbí. Některé jsou vydávány centrálně a distribuovány mezi územní svazy, které je poté přerozdělují mezi místní organizace a rybářské kroužky; některé si vydávají přímo územní svazy. S výrobou nám pomáhají i dotace jednotlivých ministerstev. Řada z nich je také dostupná ke stažení online.

detigrafika

Tábory, víkendové výlety a soustředění

Věděli jste, že akcí pro děti ČRS zajišťuje každoročně více než tisíc? Od místních závodů a soustředění mládeže až po stovku dětských táborů. Informace o nich nejsnáze získáte z webových stránek místních organizací a územních svazů.

IMG 1565 1024x683

Zlatá udice: soutěž s tradicí téměř půl století

A pokud má vaše ratolest o rybářství opravdu zájem a navíc ráda soutěží, může se zúčastnit i unikátní akce, která probíhá napříč Českou republikou od roku 1974 -  Zlaté udice. Tato soutěž kombinuje znalosti ryb, vodních organismů a příslušné legislativy s uměním ovládat rybářskou udici na přesnost i na dálku a také samozřejmě cit a zkušenosti s lovením ryb. Probíhá v desítkách místních a územních kol, kdy pak nejlepší závodníci mohou postoupit do finále - a vítězové národního kola se (od letošního roku!) mohou také probojovat do finále mezinárodního, kde poměří síly s nejlepšími závodníky ze Slovenska.

ZUmezinarodni 6

V současnosti ČRS sdružuje více než 25.000 členů v kategorii pod 18 let, což z něj činí jednu z nejaktivnějších organizací, pracující s dětmi a mládeží; v uplynulých letech také Svaz získal od MŠMT prestižní ocenění "NNO pracující s dětmi a mládeží", kterého si velmi vážíme. Je to zásluhou stovek vedoucích, kteří se dětem věnují, a kterým patří velký dík.

Více informací o práci s dětmi a mládeží můžete také najít v této sekci.

Přejeme všem mladým rybářům Petrův zdar a úspěšný školní rok!

Tomáš Kočica

nno uznana msmt pro praci s mladezi 1