Vážení rybáři,

Vzhledem k úniku nebezpečných látek do Drnovského potoka na Klatovsku důrazně nedoporučujeme konzumaci ulovených ryb z řeky Úhlavy, Radbuzy a Berounky (od soutoku Drnovského potoka a Úhlavy po proudu níže),  a to až do odvolání. Západočeský ÚS na takto postižených revírech vyhlásil přímý zákaz konzumace ulovených a ponechaných ryb.

Uživatelé revírů, jejichž revíry byly zasaženy, přijali opatření k intenzivnímu monitoringu postižených oblastí a vlivu kontaminace na rybí osádku; laboratorní testy v tuto chvíli stále probíhají. Na postižených revírech v tuto chvíli nebyl zjištěn masivnější úhyn ryb, nicméně vzhledem k charakteru otravy není možné ho v horizontu dnů až týdnů vyloučit.

Dle oficiálního vyjádření Plzeňského kraje došlo k úniku prostředků na impregnaci dřeva z výrobního areálu v Klatovech do toku Drnového potoka. Laboratoř a dispečink Povodí Vltavy ve spolupráci s VODÁRNOU PLZEŇ a.s. monitorují koncentrační vývoj nebezpečné organické látky v řece.

Povodí Vltavy v průběhu soboty 12. října navýšilo odtok z přehrady Nýrsko, aby došlo k naředění vody v řece Úhlavě a tedy ke snížení koncentrace. V neděli 13. října v nočních hodinách byl ze stejných důvodů navýšen odtok z přehradní nádrže Hracholusky.

Aktualizace k 16.10.2019

Laboratoř a dispečink Povodí dále monitorují koncentrační vývoj nebezpečné organické látky v Úhlavě a Berounce. Z pravidelného monitoringu vyplynulo, že došlo ke snížení koncentrace škodlivých látek v Úhlavě. Postupující znečištění se v průběhu dnešního dne dostane do Berounky na území Středočeského kraje. Po dobu průchodu znečištění doporučujeme z preventivních důvodů nečerpat podzemní vodu ze studní v bezprostřední blízkosti Berounky. Pro řeku Berounku dále platí doporučení nepoužívat vodu na zalévání na zahradách, ani k napájení dobytka. Zároveň se nedoporučuje ani koupání. Do konce tohoto týdne by měly být k dispozici výsledky rozborů v řece Úhlavě odchycených ryb, které prokáží či vyvrátí možnost vlivu na lidské zdraví. Do té doby bude doporučení ohledně konzumace ryb v platnosti.

zdroj: Středočeský kraj

Aktualizace k 18.10.2019

Vzhledem k poklesu úrovně znečištění rušíme již i pro řeku Berounku na území Plzeňského kraje doporučení nepoužívat povrchovou vodu na zalévání na zahradách, k napájení dobytka a ke koupání. Z preventivních důvodů stále nedoporučujeme konzumaci ryb ulovených v řece Úhlavě a Berounce, včetně souvisejících toků, dokud nebudou k dispozici výsledky rozborů odchycených ryb v řece Úhlavě, které prokáží či vyvrátí možnost vlivu na lidské zdraví.

Další postup:

Vodohospodářské laboratoře Povodí Vltavy pokračují v havarijním monitoringu na Úhlavě a Berounce. Snížení odtoku z vodní nádrže Hracholusky proběhne v pátek 18. 10. v dopoledních hodinách. V důsledku snížení odtoku z VD Hracholusky bude od 18. 10. odpoledních hodin klesat postupně průtok na Berounce pod Plzní a následně na celém jejím toku, v Berouně se pokles projeví v sobotu 19. 10. odpoledne.

zdroj: Plzeňský kraj

Plzeňský kraj bude občany pravidelně informovat o dalším postupu na svých webových stránkách, stejným způsobem postupuje také Středočeský kraj. Informace o úniku můžete také sledovat na webech dotčených územních svazů.

Zároveň bude pozastaveno vysazování ryb do postižených revírů, a to do prošetření celé události a snížení koncentrace nebezpečných látek v toku.

Další podrobnosti o havárii a exklusivní vyjádření člena Dozorčí komise Povodí Vltavy najdete na serveru iRybarstvi.cz.

Petrův zdar, o vývoji situace budeme informovat.

Tomáš Kočica