V úterý ve večerních hodinách skončil dvoudenní úklidový maraton, který završil úklidovou akci na ÚN Orlík 2021. Pracovníci sekretariátu Rady ČRS spolu s profesionálními a dobrovolnými členy rybářské stráže a jedním dobrovolníkem objížděli břehy nádrže Orlík a sbírali pytle s odpadem, které tam zanechali sběrači v předchozích týdnech.

Projeli jsme oba břehy ÚN Orlík – Vltavu od hráze až po bývalý jez pod Rybárnou. Na Otavě jsme projeli úsek od soutoku pod Zvíkovem, opět až po Rybárnu. Na Otavském rameni je totiž rovněž místo, kterému se říká „Rybárna“. Výše proti proudu Otavy jsme již nejeli, abychom někde nezůstali viset na bahně, zato jsme zkontrolovali značný úsek ústí Lomnice a vysbírali zde další plnou loď odpadků.

DSC 7882

Tam, kam viditelně nevstoupila noha dobrovolného sběrače odpadků, tam vystupovali naši pracovníci a na těchto místech zajistili sběr. Díky využití plavidel ČRS ze základny na Štědroníně bylo tentokrát možné posbírat odpadky také na obtížně přístupných místech, kam se nemohli dostat dobrovolníci v rámci loňské akce „Ukliďme Orlík 2020“.

I přes zkušenosti s loňským čištěním břehů pro nás bylo překvapivé složení odpadu. U ústí Lomnice například tvořily významnou část odpadků staré igelitové obaly od mléka, které pamatuji z dětských let, nebo igelitové obaly od polních hnojiv, které již byly „vrostlé“ do písčitých sedimentů břehu. Jinde bylo velké množství různě rozložených plastových sáčků, rozbitých lahví, plechovek od piva, PET lahví, kousků polystyrenu, dětských hraček, jednotlivé kusy plážové obuvi, v některých roklích ústících do nádrže byly k nalezení pneumatiky, zrezlá kamna, lahve s motorovým olejem, hrnce, střepy, zlámané slunečníky, polámané plastové židle, kanystry, konzervy…

IMG 9654

Na akci nás těší hned několik věcí: že jsou nyní břehy nádrže díky obětavé práci řady dobrovolníků o pár tun odpadu lehčí, že nám oproti původní předpovědi vyšlo dobré počasí bez deště, i to, že byla dobrá nálada celého týmu.

Dále nás těší, že podstatná část odpadků pochází z let dávno minulých a co se týče novodobých odpadků, větší část viditelně nepocházela od rybářů (ano, našlo se pár vlasců, splávků, woblerů…), ale celkově byly lokality často navštěvované rybáři poměrně čisté. K tomu i přispívá i fakt, že rybářská stráž se čím dál více zaměřuje také na kontrolu úklidu lovného místa, v čemž bude důsledně pokračovat i v letošním roce.

IMG 9656

Závěrem bychom rádi poděkovali všem rybářům i nerybářům, všem těmto obětavým dobrovolníkům, kteří darovali kousek svého volného času a v období od 12. dubna do 2. května letošního roku sbírali odpadky na březích nádrže Orlík, čímž nám velmi usnadnili práci a umožnili rychlé a efektivní zvládnutí jarní očisty břehů naší oblíbené nádrže.

Zároveň bychom rádi poděkovali podniku Povodí Vltavy za přistavení kontejnerů a finální likvidaci odpadků na sběrném dvoře a ČSOP za dodání tolik potřebných pytlů na odpadky a mediální podporu akce. Zároveň děkujeme členům rybářské stráže, kteří byli při akci nápomocní, a dokázali, že funkce rybářské stráže nemá jen represivní charakter, ale že také pomáhá tam, kde je potřeba přiložit ruku k dílu.

Úklid nádrže tím zdaleka nekončí – jakmile vystoupá hladina nádrže výše, budou členové profesionální rybářské stráže postupně svážet odpad také z míst položených výše proti proudu. Jak asi všichni tušíme, nemáme zdaleka vyhráno a přijdou další díly seriálu „Co přináší řeka", povodně a neukáznění lidé, což nám  jistě časem přinese nové odpadky. Očekáváme proto, že budeme podobné akce organizovat i v dalších létech. Nicméně je třeba podotknout, že celkové množství odpadků na březích ÚN Orlík rok od roku výrazně klesá, což je dobrá zpráva nejen pro rybáře a milovníky přírody, ale i pro širokou veřejnost.

DSC 7927

Celkem bylo posbíráno několik desítek pytlů s odpadky a také objemný odpad - například staré matrace, barely, lednice a fragmenty lodí. Celkově jsme odvezili na sběrný dvůr přes 4 tuny odpadků.

Petrův zdar a přejeme mnoho krásných úlovků nejen na Orlické přehradě!

Pavel Vrána a kolektiv Hospodářského oddělení ČRS