S ohledem na různé dezinformace, které se kolem záležitosti šíří především na sociálních sítích i na dalších internetových rybářských portálech, poskytujeme informace, které má ČRS v současné době k dispozici.

Dne 15.-16. 6. se konalo na rekreačním středisku Štědronín výjezdní zasedání výboru Středočeského ÚS. Na základě dostupných informací, někteří členové výboru ihned po svém příjezdu nahodili udice, přičemž se těmto udicím veskrze nevěnovali (udice měli nahozené i přes jednání výboru, které probíhalo pod venkovní pergolou vzdálenou min. 40 m od vody).

Druhý den 16. 6. se kolem revíru v souvislosti se zahájením lovu dravců pohybovalo větší množství rybářů. Večer dostala profesionální RS oznámení od rybářů, kteří se na vodě pohybovali prakticky celý den, že přímo na středisku jsou nahozené pruty veskrze celý den bez dozoru. Za tento správný postup rybářům děkujeme.

Na základě tohoto oznámení byla profesionální rybářskou stráží provedena kontrola rybářů na středisku. Na místě byli kontrolováni dva funkcionáři Středočeského ÚS. Těmto funkcionářům byly na místě zadrženy povolenky k lovu ryb z důvodu dlouhodobé a opakované nepřítomnosti u prutů.

Pro úplnost také uvádíme, že za přítomnost u udic se nedá považovat využívaní příposlechů nebo dálkové signalizace, pokud je osoba provádějící lov nepřítomna u udic, a navíc se věnuje činnostem, které ji brání věnovat se plně lovu ryb. Pokud není osoba provádějící lov ryb přítomna u udic, může rybářská stráž tuto osobu řešit za přestupek spočívající v nepřítomnosti u udic. Za těchto okolností může osoba provádějící lov ryb jen stěží bez prodlení manipulovat s udicemi. Přitom není rozhodující, jestli využívá jakékoliv technické zařízení pro monitoring záběrů. Rozhodným faktorem není jen vzdálenost od udic, ale také vlastní jednání lovících osob, tedy to, zda nevykonávají činnost s lovem vůbec nesouvisející, která je plně zaměstnává.

Středočeský ÚS vydal k předmětné kauze vyjádření, ve kterém se mimo jiné uvádí, že oba funkcionáři nabídli svou rezignaci, která však nebyla přijata. ČRS vítá postoj obou funkcionářů, kteří se tak ke svému jednání staví zřejmě čelem a pochybení jsou si vědomi.

V záležitosti závěrem sdělujeme, že zadržené povolenky byly řádně doručeny uživateli, tedy Radě ČRS. Rada ČRS bude dále postupovat v souladu s veškerými platnými předpisy, tedy zákonem o rybářství a Stanovami a Jednacím řádem ČRS a je připravena poskytnout jako uživatel revíru příslušným orgánům státní správy rybářství při řešení věci veškerou součinnost.

I přesto, že se jednalo o zasedání výboru Středočeského ÚS, za vzniklou situaci a chování funkcionářů Středočeského ÚS se všem rybářům omlouváme. Od takových způsobů chování funkcionářů se ČRS distancuje.

PhDr. Mgr. Ing. Karel Mach, MSc. MBA

předseda

Ing. Roman Heimlich, Ph.D.

jednatel