Česká reprezentace LRU feeder se vrací z MS v Irsku

Ve dnech 22.-23. 4. proběhlo v irském městě Castleblayney 6. Mistrovství světa klubů v lovu ryb udicí na feeder. Konalo se na ohromném přírodním jezeře Lough Muckno s délkou přes 4 km a šířkou přes 1 km.

Jezero je bez regulací a je tak členité, že břehy a hloubky se mění každou chvíli. Nebylo výjimkou, že na jednom místě jsme lovili na hloubce 4 m a o deset metrů vedle na hloubce 20 m. Podobnou vodu v České republice na závodním rybolovu nechytáme, a tak bylo velmi složité se zorientovat na závodních sektorech. Ty byly rozmístěné v různých částech jezera na opačných březích a zálivech, a celý týden tak byl i logisticky náročný.

DSC04198

Klíčem k úspěchu bylo získání maximálního množství informací o tvaru dna a hloubkách na každém jednom místě na jezeře, a následně zvolená správná taktika na daném místě. Hlavní lovenou rybou zde byla plotice (50-100 g), příležitostně se chytali kříženci plotice a cejna (100-200 g) a malí cejni (150-300 g). Ojediněle se ulovil veliký cejn. Veliké problémy při lovu způsobovaly štiky, kterých zde bylo obrovské množství a útočily pravidelně na zdolávané ryby.

DSC03962ú

Účastnilo se 28 týmů a Českou republiku reprezentovali vítězové ligy, družstva Crazy Boys Maver (Petr Klásek, František Hanáček, Jakub Šabata, Martin Janečka, František Filák, Michal Marek, Jan Stárek, Josef Kohoutek) a Feeder Team MO Přerov (Petr Vrtěl, Ondřej Vrtěl, Viktor Štovčík, Jan Tomšík, Jiří Matej, Michal Porteš, Jakub Olšán, Radim Herout).

DSC04076

Týdenní tréninky ukázaly jasně všem, že chytání zde bude velmi náročné. V určitých místech bylo velmi složité vůbec ryby najít a celý týden se zde chytaly pouze stovky gramů váhy. Některá místa naopak koncentrovala ryby a dalo se zde v malých rybkách nachytat 6-8 kg ryb. Navíc aktivitu ryb ovlivňovalo pravé irské studené počasí s velmi silným větrem a vytrvalým deštěm a lov spíše připomínal zimní podmínky.

DSC04104

K úspěchu bylo třeba samozřejmě i štěstí a při losu se vyhnout "problémovým" místům bez ryb. Po sobotním úvodním kole jsme byli spokojeni tak na půl. Družstvo Crazy boys perfektně proměnilo dobrý los a určenou taktiku a skončilo 6. s minimální ztrátou na medailové pozice. Feeder team MO Přerov měl horší los i den a po prvním dni byli 22.

DSC03906u

Druhý závodní den se nám podařilo znovu slušně nalosovat. Chtěli jsme riskovat, protože konkurovat domácím týmům z Irska a dalším favoritům jinak nešlo. Nakonec nám to vyšlo zase na půl - tým Crazy boys nakonec skončil na 9. místě. Feeder team MO Přerov si velmi polepšil, a nakonec to vytáhl na 12. místo. Vítězi jsou domácí Irové, na druhém místě skončili Němci a třetí skončil další irský tým.

IMG 20230423 160334

Oba dva české týmy tak skončily v horní třetině výsledkové listiny a vzhledem k tomu, jak náročná to byla voda, jak složité bylo vyhodnotit informační dění na tolik odlišných sektorech, a jak málo času na to bylo, si dovolím tvrdit, že to je výborný úspěch. Chtěl bych poděkovat všem našim závodníkům, břehařům a pomocníkům za přátelskou atmosféru, společné sdílení informací a tvrdou práci.

Gratulujeme českým týmům ke krásnému umístění na světovém šampionátu a přejeme do budoucna další úspěchy.

Petrův zdar!

Za oba české týmy Michal Porteš (kapitán), za ČRS Lukáš Mareš, Petra Hnízdilová