Česká reprezentace sedmá na MS národů v plavané

Letošní mistrovství světa národů v plavané se konalo ve Španělsku. Šampionát proběhl na přehradě Ebro v oblasti okolo města Mequinenza na severovýchodě země.

ČR reprezentovalo družstvo ve složení: Michal Porteš (kapitán), Petr Klásek, Josef Konopásek, Jiří Matej, Aleš FlanderkaZdeněk Polívka, a břehaři František Hanáček, Ondřej Hájek, Michal Marek a Miroslav Kolínek.

DSC04742

Závodní trať byla rozdělena na dva úseky – jeden se nacházel přímo na náplavce města Mequinenza (sektory A, B) a tři v postranním údolí přehrady nedaleko města Fayon (sektory C, D, E). Přehrada je famózně zarybněná bílou rybou a už od prvního tréninkového dne bylo jasné, že se bude šampionát vymykat z pohledu množství nalovených ryb a celkových vah. Celkově za závodní dny byl uloveno 3,8 tun ryb. Hlavní lovnou rybou byla především ouklej obecná (až 40 g) a cejnek malý (50-250 g). Občas karas obecný (200-1 000 g), kapr obecný (1-3 kg) a sumec velký (2-5 kg – těžší ryby na d 5 kg se počítaly vždy jako 5 kg max).

DSC04756

Sektory byly velmi rozdílné v hloubce a možnostech lovu. Jelikož se jedná o přehradu s přírodním břehy, byly tvary dna a hloubky na jednotlivých místech velmi různorodé a to od 1 m po 13 m. Tomu bylo potřeba přizpůsobit lovnou techniku, ale na některých místech bylo téměř nemožné naměřit hloubku a konzistentně zde lovit. Většinu takových míst naštěstí pořadatelé vyloučili ze závodních dní. Mistrovství se zúčastnilo 23 zemí.

DSC04981

DSC05034

Nejčastější způsobem lovu byl lov ouklejí na bič anebo lov drobných skaláků ze dna na bič nebo zkrácenou děličku. Druhá strategie lovu se ukázala jako klíčová neb generovala největší váhy a v závodních dnech tak lovila většina zkušených týmů. Českému týmu se o závodních dnech vyhýbalo trochu pověstné štěstí, protože na sobotu jsme vylosovali bohužel jedno z míst s velmi příkrým dnem, kde nešla naměřit hloubka a již 10 cm od břehu se nešlo s děličkou dostat na dno. Toto místo mělo jistě být vyřazeno ze sektoru a moc zde nešlo konkurovat ostatním závodníkům. Náš sobotní součet bodů tak byl 49 (4+7+9+11+18) a brali jsme 10. místo. V neděli jsme měli los už bez smůly a se součtem bodů 32 (4+5+6+6+11) jsme skončili 3. Celkově se součtem 81 bodů jsme obsadili 7. místo se ztrátou 10 bodů na medailové pozice. Na medaili jsme si věřili, ale nutno podotknout, že kvůli přísnému losu v sobotu odpovídá náš konečný výsledek maximu, co jsme mohli nachytat. Na světových šampionátech je potřeba aby se vždy 100% skloubilo dohromady, a to platí i o dobrém losu. Rádi bychom poděkovali ČRS za podporu.

Za ČRS děkujeme za celému týmu za reprezentaci na světovém šampionátu.

Za reprezentaci Michal Porteš, za ČRS Lukáš Mareš