Probíhá mistrovství světa v lovu kaprů

23. Mistrovství světa v lovu kaprů letos probíhá na přehradě Lac de Panneciére ve Franci, a teprve podruhé s účastí českého týmu.

Naši zemi budou reprezentovat: Richard Barát, Petr Janšta, Lukáš Biskup, Sergey Andreev, Oldřich Svoboda, Jindřich Týč, náhradníci Patrik Dušák, Pavel Dušák a podpůrný tým ve složení Jiří Zíbar, Miroslav Poupa, Jan Sviták a Tomáš Kablásek.

Podrobnou zprávu ze zahájení a začátku šampionátu nám zaslal Miroslav Poupa:

Pondělí 18. 9.
"Cesta více než 1100 km proběhla poměrně hladce, na místo jsme se dostali všichni v pořádku a bez komplikací.Přehrada Panneciére slouží jako zásobník vody pro suché letní měsíce. Co do ní během zimy a jara nateče z okolních kopců, to se částečně během léta vyčerpá. Momentálně je situace taková, že v přehradě chybí odhadem 8-10m sloupce vody! Okolí je naprosto úchvatné, skoro bych řekl, že se tu zastavil čas. Osídlení je velice řídké,  sem tam vesnička nebo malé městečko s dávnou historií, všude kolem kopce, údolí, lesy, pastviny a krávy, hodně krav!:-). Ubytovali jsme se v malém, útulném rodinném hotýlku cca 8km od přehrady. Majitelé jsou velice milí a ochotní, jazyková bariéra je jen malou komplikací, není však nepřekonatelnou překážkou. Například včera jsem si anglicky objednal 2 kávy a na stole mi přistála 2 piva:-) Den jsme zakončili výbornými burgery z místního hovězího a šlo se spát."

Úterý 19. 9.
"Po vydatné a velmi dobré snídani, vč. vynikajících croissantů, jsme vyrazili na 1. meeting kapitánů. Ten se poměrně protáhl kvůli debatě, zda se smí ryba vyručkovat po vlasci do podběráku při lovu metodou zig-rig, tedy extra dlouhého návazce s plovoucí nástrahou. Jsou tu místa, kde se používají návazce dlouhé více než 20m, přičemž sektor vymezený týmům je dlouhý 10-12m. Je tedy technicky neproveditelném, aby rybář vůbec podebral rybu bez ručkování (odepnutí olova je zakázáno).  Většina týmů odhlasovala variantu, že rybář musí mít prut v ruce, zapřený o nohu nebo jakkoliv v kontaktu s tělem a pak může ručkovat. Nesmysl, ale většina byla pro, takže se musíme přizpůsobit. Pak už nastalo losování pořadí, ve kterém se zítra rozeberou fleky a také losování sektorů, ve kterým budou naše družstva chytat. V sektoru A bude Ríša a Petr, v B Lukáš a Sergey a v C Olda s Jindrou neboli Oldrič a Jindrič, jak jejich jména vyslovil hlavní organizátor?
Následovala obhlídka sektorů, rychlý oběd, půlhodinový odpočinek a pak už přesun do cca 30 km vzdáleného městečka Château-Chinon na slavnostní zahájení. A začalo se velkolepě – slavnostním průvodem všech týmů starobylým městem, kde nás na každém kroku vítaly davy místních obyvatel. Naprosto úchvatná atmosféra a nálada. Poté jsme se přesunuli do budovy místní sportovní haly, kde proběhlo oficiální zahájení za přítomnosti členů místní samosprávy a regionu Burgundsko a také čelních představitelů francouzské rybářské asociace. Upřímně – 14 lidí na pódiu, přičemž každý si připravil svůj projev, bylo velmi úmornou záležitostí. Poté už konečně následoval nástup jednotlivých týmů za doprovodu státní hymny. A s nástupem posledního, domácího týmu, bylo MS oficiálně zahájeno. Oficiality máme za sebou a zítra to konečně  začne a bude se chytat!"

Středa 20. 9.
"Budíček na šestou, rychlá sprcha, snídaně, krátká porada a přesun do Chaumard, kde proběhne od 8:00 losování míst. Ihned po příjezdu nám je rozdána matice čísel – losuje se jen jedno číslo v sektoru A, místa v sektorech B a C jsou předem určeny touto maticí. Losování jako takové naštěstí odsýpá hladce a trvá jen cca 20 minut než na nás, jako 25. losující tým, přijde řada. Z losovacího sáčku vytahuji číslo A1, dalšími čísly jsou tedy B23 a C13. Richard s Petrem sedí na forhontu, před sebou však mají velkou hloubku, dle informací od místních se zde ryby chytají, Sergey s Lukášem mají před sebou „pupek" – týmy nalevo i napravo mají výrazně hlubší vodu, Olda a Jindra mají před sebou hloubku, na rozdíl od týmů po levé straně jsou však téměř bez vázek, kde se sice trhá, ale zdržují se ryby. V 10:30 zazněl signál umožňující přípravu lovného místa, ve 12:30 pak další signál, oznamující zahájení závodů! Od té doby se všichni přepnuli do „chytacího" módu a již tak dost vysoké obrátky se ještě zvýšily. Kluci v sektoru B začali ve velkém stylu a ten si drží až do večera, kdy píšu tento článek.
V sektoru C kluci zatím trpí – nejsou vázky, nejsou ryby, přesto dva kapříky vymodlili a věřím, že v noci se výrazně polepší. V Áčku se klukům dlouho nedařilo ulovit žádného kapra, pak najednou přišla skvělá zpráva, že v rychlém sledu dostali na břeh hned 3 kousky! A to nebylo vše – krátce před setměním přišla fotka parádního lysce z kategorie 10+, který bude dost možná atakovat zatím největší rybu závodů.
Podtrženo, sečteno – dnes se nám bude skvěle usínat na fantastickém 4. místě za součet umístění 6-2-15."

Děkujeme za zprávy a držíme palce, aby to vyšlo!

Za ČRS Jitka Chybová, Tomáš Kočica

MSpolo1MSpolo1MSpolo1MSpolo1MSpolo1MSpolo1