MS Veteránů v rybolovné technice úspěšně ukončeno

Sobotní večer ve Frýdku Místku patřil novým mistrům světa v rybolovné technice kategorie veteránů. Slavnostní vyhlášení soutěže za účasti předsedy ČRS Dr. Karla Macha ukončilo letošní šampionát, ve kterém česká reprezentace opět bodovala.

Český rybářský svaz, z. s. byl pověřen světovou federací ICSF (International Casting Sport Federation), aby uspořádal 9. Mistrovství světa veteránů v rybolovné technice. Pořádání se ujala místní organizace ČRS Frýdek Místek 2 Casting ve spolupráci s Moravskoslezským územním svazem ČRS. Český rybářský svaz má v pořádání světových šampionátů velké zkušenosti. Všechny uspořádané akce byly vždy na vysoké úrovni a byly hodnoceny pouze kladně. Mistrovství světa veteránů je pořádáno v ČR již po třetí, ale poprvé ve Frýdku Místku. Přihlášeno bylo  39 závodníků z 10 zemí.

IMG 20190705 WA0018

Mistrovství světa veteránů se koná jednou za dva roky a dle nových pravidel se jej můžou zúčastnit závodníci starší 60 let (muži) a 55 let (ženy). Závodí se dle pravidel ICSF/CIPS v devíti disciplínách, třech vícebojích a v soutěži družstev. Mistrovství světa veteránů odstartovalo slavnostním zahájením ve středu 3.7.2019. Samotný závod probíhal 4.-6.července na stadionu „První SC Staré Město“. Rybolovná technika (Casting) patří k nejúspěšnějším sportům v ČR v počtu získaných medailí na Mistrovsví světa a Evropy. V roce 2015 oslavil tento sport u nás již 80. leté výročí.

Mezi největší hvězdy mistrovství světa veteránů patřila bezesporu domácí Mgr. Věra Čapková, která v loňském roce oslavila 80 let a velkou měrou přispěla k proslavení české rybolovné techniky na mezinárodním poli. Tato závodnice vybojovala již v roce 1963 pro ČR historicky první zlatou medaili na MS a tehdy utvořila i světový rekord. Celkem získala 17 zlatých (titul mistryně Evropy nebo světa), 20 stříbrných a 30 bronzových medailí. Za své úspěchy jí byl udělen i titul Mistr sportu.

A jak to celé dopadlo? Česká republika získala celkem 19 medailí, což je v tvrdé mezinárodní konkurenci obrovský úspěch. Z tohoto počtu byly 2 zlaté, 6 stříbrných, a 11 bronzových. Nejúspěšnějšími závodníky z České republiky se staly Eva Haškovcová, která z celkového počtu získala pět medailí (1-3-1) a Libuše Dyková, která měla také pět medailí, z toho byly všechny bronzové. Další medaile přidali Věra Čapková, Magda Kašparová, Ladislav Kašpar, Vladimír Janoušek a Ladislav Jouza.

IMG 20190705 WA0022

Vítěze dekoroval předseda ČRS Dr. Karel Mach. Celé mistrovství bylo perfektně připraveno, závodníci si odvážejí pěkné vzpomínky a největší zásluhu na tom měl Miroslav Pierzyna – ředitel závodu. Záštitu a podporu nad závodem převzal Moravskoslezský kraj, ČRS ÚS pro Severní Moravu a Slezsko, město Frýdek – Místek a obec Staré Město.

Velké poděkování patří řediteli závodu Miroslavu Pierzynovi a všem, kteří se podíleli na pořádání tohoto mistrovství.

Reprezentantům gratulujeme a děkujeme za dlouhodobou propagaci a reprezentaci nejen tohoto sportu, ale celé České republiky na mezinárodním poli rybolovné techniky.