Česká reprezentace v plavané veze bronz z Mistrovství světa národů

V termínu 5.-11. 9. 2022 proběhlo v Chorvatském Osijeku 68. Mistrovství světa národů v lovu ryb udicí na plavanou. Česká republika slaví úspěch, umístila se na celkovém třetím místě.

68. mistrovství světa národů v plavané se konalo v severochorvatském Osijeku na dvou mrtvých ramenech staré řeky Dráva. Samotný závod probíhal o víkendu ve dnech 10.-11. 9. Před ním byl naplánován jako vždy týdenní trénink od pondělí do pátku. Díky globálnímu suchu letošního roku byla vodní hladina velmi nízko, celý týden panovalo horké a parné počasí. Hlavními lovenými druhy ryb byly oukleje obecné, sumečci černí a cejni a karásci drobných velikostí.

repre foto

Českou republiku a ČRS na šampionátu reprezentoval tým ve složení: Petr Klásek, Josef Konopásek, Ondřej Pokorný, Aleš Flanderka, Zdeněk Polívka a jako náhradník Ladislav Konopásek. Trenérem je Roman Pokorný, asistenti Michal Marek a Michal Porteš, doprovod Ondřej Hájek, Lucca Pergreffi.

IMG 6720

"V tréninku jsme samozřejmě zkoušeli různé množství technik a snažili se přijít na to, co nám přinese největší váhu nalovených ryb. Brzy ale bylo jasné, že je potřeba se soustředit na lov všudypřítomných sumečků nebo ouklejí, a to co největší rychlostí. Závod tak vypadal jako taková rychlostní těžba ryb. V sobotu se všem klukům velmi dařilo a v silné konkurenci nejlepších závodníků z 33 zemí světa jsme měli součet umístění 19 (Ondra Pokorný 1, Zdeněk Polívka 3, Petr Klásek 3, Josef Konopásek 5, Aleš Flanderka 7). To pro nás znamenalo průběžné 3. místo po prvním závodním dni. V neděli se spoustu národů poučilo z prvního dne a udržet tempo bylo těžké. Navíc se nám na některých sektorech od začátku nedařilo podle představ."

IMG 6706

"Věřili jsme ovšem našim zkušenostem a v posledních dvou hodinách závodu ve dvou sektorech kluci neskutečně zabrali a vytáhli umístění o důležité příčky nahoru. Součet umístění 28 (Josef Konopásek 2, Ondra Pokorný 3, Aleš Flanderka 6, Zdeněk Polívka 6, Petr Klásek 11) pro nás znamenal udržení umístění z prvního dne a vezeme tak do ČR vytouženou bronzovou medaili (mistry světa se stali Srbové, druzí byli Italové). Navíc v jednotlivcích skončil Ondra Pokorný na skvělém 6. místě ze 165 závodníků."

IMG 6718

"Navazujeme tak na loňský medailový úspěch z Itálie. Z velkého množství gratulací na místě i po zprávách a sociálních sítích je vidět, že česká plavaná má ve světě respekt a uznání. Máme velikou radost! Děkujeme ČRS za podporu!"

IMG 6700ú

Z tréninkového týdne vznikla dvě krátká videa (video 1; video 2), kde je zachycena atmosféra, a také pár momentů ze čtvrtečního zahajovacího ceremoniálu.

Gratulujeme českému týmu k bronzovým medailím na světovém šampionátu a přejeme do budoucna mnoho dalších úspěchů.

Michal Porteš, za ČRS Lukáš Mareš, Jitka Chybová