Vyhláška č. 197/2004 Sb., k provedení zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství), ve znění pozdějších předpisů, byla zveřejněna ve Sbírce zákonů. Účinnost vyhlášky je stanovena od 1.1 2024.

Republiková rada ČRS nyní intenzivně pracuje na zapracování všech legislativních změn do Rybářského řádu ČRS pro rok 2024 a 2025. Jednotlivé územní svazy připravují aktualizaci bližších podmínek lovu tak, aby odpovídaly stávajícím ustanovením nově vydaného právního předpisu.

Přestože termíny jsou již velmi napjaté, jsme rádi, že naši rybáři dostanou s novou povolenkou i kompletní ucelený přehled aktuálně platných pravidel rybolovu (Rybářský řád). Jelikož legislativních úprav doznají například některé způsoby lovu či zapisování úlovků, budeme po zveřejnění předpisu ve Sbírce zákonů rybáře podrobně informovat o všech změnách, které se budou týkat praktického rybolovu na revírech v ČR.

Cesta k novele vyhlášky nebyla jednoduchá a předcházela jí tříletá cesta intenzivního vyjednávání a hledání dohod napříč všemi dotčenými subjekty. Proběhlo bezpočet jednání a diskuzí a dnes můžeme konstatovat, že schválená vyhláška je dobrým kompromisním řešením pro všechny partnery, kteří se těchto jednání účastnili.

Za ČRS se těchto jednání mimo statutárních zástupců - předsedy ČRS Karla Macha a jednatele Romana Heimlicha - aktivně účastnil zejména předseda Hospodářského odboru Rady ČRS Václav Horák. Hospodářský odbor Rady ČRS pod jeho vedením zde odvedl opravdu dobrou a kvalitní práci.  Děkujeme také všem zaměstnancům a funkcionářům ČRS, kteří se v průběhu přípravy legislativního procesu schvalování vyhlášky podíleli na její celkové realizaci.

Podařilo se tak odvrátit některé pro ČRS nepřípustné návrhy, jako například zavedení horních limitů pro zarybnění u nepůvodních druhů ryb (např. pstruh duhový či amur bílý) nebo snahy o zákaz lovu na živou nástražní rybičku apod.

Zvláštní poděkování ČRS za spolupráci v závěrečném schvalovacím řízení patří ministru zemědělství Marku Výbornému, za jehož krátkého působení na MZE byla vyhláška schválena, a také všem zaměstnancům Ministerstva zemědělství, kteří na nové podobě vyhlášky pracovali.

Karel Mach, předseda ČRS

Roman Heimlich, jednatel ČRS