Plzeňské rybářské kroužky už druhým rokem spolupracují s doubraveckou školou pro sluchově postižené děti. V jarním termínu nám to sice nevyšlo, ale o to lépe se vydařilo setkání, které jsme uskutečnili pod hlavičkou Západočeského územního svazu ČRS.

S potěšením jsme využili možnost použít prostředky z dotace MŠMT. Akci jsme uspořádali na Třemošenském rybníku, jedním z bolevecké soustavy. S dětmi jsme si převedli a vyzkoušeli tréninkové disciplíny, popovídali si o ekologii, chovu ryb a sportovním rybolovu. Jiří Podskalský přivítal děti na paloučku u rybníka a povyprávěl dětem o chovu ryb, bolevecké rybniční soustavě, její historii a současnosti, o sportovním rybolovu a rybářských kroužcích mládeže. Pan učitel Petr Nekola vše tlumočil do znakové řeči.

IMG 20230919 095821

IMG 20230919 104038

Děti velmi mile a se zájmem poslouchaly a s radostí se pustily do zábavných disciplin, které pro ně rybáři připravili. Společně jsme připravili krmení. Velkou atrakcí byla zkouška odvahy, spočívající v ponoření ruky do kbelíku s živými bílými červy, které používáme jako návnadu i nástrahu. Nejdřív se odvážili jen jednotlivci, ale nakonec to dokázala většina! Pak si děti zastřílely zakrmovacími praky, vyzkoušely hody na cíl a manipulaci s čtyřmetrovými biči.

IMG 20230919 110810

IMG 20230919 111408

Úspěšným vrcholem pak byl společný rybolov. Ryby nás nezklamaly. Vydatným zakrmením se podařilo je stáhnout na lovná místa a děti pod vedením zkušených rybářů v čele s reprezentačním trenérem mládeže Václavem Loudou chytaly jednu za druhou. Nejčastějšími úlovky byli perlíni, pár okounů a na jemné náčiní se podařilo zdolat i několik kapříků. Závěrem si děti nad slepou verzí plakátu s našimi rybami vyzkoušely ve dvou týmech zapsat názvy ryb, které si zapamatovaly. Nebylo to špatné. Na závěr jsme kamarády vybavili spoustou propagačních a výukových materiálů a předali dárky, včetně oblíbených „hajánků“ v podobě ryb.

IMG 20230919 120619

IMG 20230919 115852

Přišli se na nás podívat i přátelé z vedení Správy statku Města Plzně, kteří nám uspořádání akce na rybníku pod jejich hospodařením umožnili. Moc jim děkujeme. Na příští rok plánujeme rybolov dětí na Seneckém rybníku a společný rybolov dětí z rybářských kroužků a dětí ze školy pro sluchově postižené, oboustranně nás to moc těší.

Jiří Podskalský (Zpč ÚS), za ČRS Lukáš Mareš, Petra Hnízdilová

Bez názvu

Akce byla podpořena z dotací MŠMT.