Odbor LRU plavaná se sešel na svém řádném zasedání. Na programu jednání byly zejména tyto body: ligové soutěže 2024, Závodní a soutěžní řád 2024, termínový kalendář 2024 a různé. Jednání vedl předseda Odboru LRU plavaná Radek Zahrádka.

Ligové soutěže 2024, soupisky týmů

Vedoucí Oddělení sportu, mládeže a mezinárodní činnosti sekretariátu Rady ČRS Jitka Chybová informovala o aktuálním stavu ligových soupisek. V roce 2024 bude v I. lize 12 týmů, v II. A lize 9 týmů, v II. B lize 11 týmů a v II. C lize 7 týmů.

Závodní a soutěžní řád 2024

Byla projednána možnost sladění Závodního řádu s pravidly FIPSed, tak, aby byla povolena možnost dotvarování krmících koulí (tzv. jednoruček) pomocí druhé ruky. Jelikož ale existuje možnost, že FIPSed na příští závodní sezonu své řády upraví, počká se s hlasováním o tomto doplnění do jarního zasedání odboru.

Na Mistrovství ČR U15-U25 2023 došlo k záměně míst a závodníci byli potrestáni dvěma způsoby, a to penalizací plným počtem +1 a zároveň diskvalifikací. Po diskuzi byl přednesen návrh úpravu pravidel takto: 1) trest za záměnu míst vzniká automaticky, nejedná se o rozhodnutí Jury, 2) losování se vyvěsí na veřejném místě, aby si ho každý mohl zkontrolovat, 3) diskvalifikace za toto nebude mít vliv na start závodníka v následujících závodním dnu. Tyto návrhy byly jednomyslně přijaty.

PHOTO 2023 07 02 17 37 33 4Mistrovství ČR juniorů U15, U20 a U25 v plavané na plzeňské Radbuze 2023

Termínový kalendář 2024

Na zasedání byl také představen a projednán termínový kalendář na rok 2024, který bude předložen ke schválení Republikové radě ČRS. Předběžné termíny Mistrovství ČR: 27.-28. 4. 2024 MiČR ženy + handicapovaní, 8.-9. 6. 2024 MiČR U15-U25, 6.-7. 7. Mezinárodní MiČR, 3.-4. 8. 2024 MiČR veteránů.

PHOTO 2023 06 04 19 49 37 226. Mezinárodní mistrovství ČR v plavané - ÚN Kořensko 2023

Různé

V roce 2023 končí funkční období státnímu trenérovi kategorie U20 Václavu Loudovi. Odbor jednomyslně odhlasoval prodloužení jeho mandátu na další 4 roky, tedy 2024-2027.

Předseda Odboru Radek Zahrádka informoval o doplnění Statutu činnosti sportovních odborů: 1) prodloužení lhůty pro vyúčtování šampionátu z 30 na 40 dnů a 2) kompetenci Kolegia předsedů sportovních odborů ke krácení přidělených finančních prostředků při nedodržování pravidel.

Státní trenéři okomentovali šampionáty, kterých se letos reprezentace ČR zúčastnily. Medaile se podařilo získat týmu na MS masters, kde tým získal stříbrnou medaili a Miroslav Melcher se stal mistrem světa. Na MS klubů získal stříbrnou medaili tým Crazy Boys – MAVER. Na veletrhu For Fishing proběhne 24. 2. 2024 tradiční oceňování nejlepších sportovců ČRS.

Jitka Chybová informovala o instruktážních videích, která nechal zhotovit Odbor RT, za plavanou se jako garant přihlásil David Kolařík, který se bude v příštím roce podílet na vzniku videí za LRU plavaná.

Za ČRS Lukáš Mareš, Jitka Chybová