Státní podnik Povodí Vltavy (PVL) prezentoval během konference na Trhovkách 14. listopadu 2018 plán investičních akcí na ÚN Orlík v létech 2019 – 2025. Tyto akce zahrnují mj. manipulace s vodní hladinou, které ovlivní výkon rybářského práva, respektive dostupnost nádrže pro rybáře. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli předat našim rybářům ucelené informace o této problematice.

Jedná se o 3 samostatné investiční akce:

1. modernizace lodního výtahu

1. budování nového bezpečnostního přelivu

1. prohrábky pod ÚN Kořensko

Modernizace lodního výtahu si vyžádá snížení hladiny ÚN Orlík v období listopad 2019 – březen 2020 na kótu 339 m. n. m.

Budování nového bezpečnostního přelivu v pravém zavázání hráze ÚN Orlík si vyžádá v období srpen 2020 - březen 2021 opětovné snížení hladiny na kótu 339 m. n. m. V následné etapě (duben 2021 – listopad 2021) bude hladina udržována na kótě 349 m. n. m.

Prohrábky pod ÚN Kořensko budou probíhat v období říjen 2019 – duben 2020, případně říjen 2020 – duben 2021. Plánuje se odtěžení 28 tisíc m3 substrátu dna, prohrábka se bude týkat úseku 1862 m pod ÚN Kořensko.

Investiční akce si navíc v období březen 2022 – květen 2024 vyžádají přerušení automobilové dopravy přes hráz ÚN Orlík.

Uvedené termíny jsou termíny plánované, mohou doznat dílčích změn v závislosti na přírodních podmínkách (povodně, sucho) a průběhu výběrového řízení.

V případě velkého poklesu hladiny v nádrži dojde k dočasnému hájení nátokových částí nádrže z důvodu ochrany rybí obsádky - vše bude uživatelem upřesněno na webových stránkách a na místě vyznačeno cedulemi.

Podrobnější informace k zamýšleným akcím mohou rybáři nalézt na odkazu:

Mapa plánovaného kolísání vody v nádrži Orlík v souvislosti s investičními akcemi v létech 2019 - 2025:

Hospodářské oddělení Rady ČRS