XX. MS v lovu dravých ryb na umělé nástrahy ze břehu očima trenéra

Vážení sportovní přátelé,

v minulém týdnu proběhlo na bulharské řece Vacha 20. Mistrovství světa v lovu dravých ryb na umělé nástrahy ze břehu. Přinášíme vám shrnutí šampionátu očima státního trenéra Jana Kropáčka.

Celému reprezentačnímu týmu blahopřejeme k fantastickému druhému místu!

Aktuálně jsme již všichni v pořádku doma a pokračujeme v oslavách tohoto opravdu velkého úspěchu. V krátkosti shrnu tento závodní víkend.

Po pátečním tréninku byli všichni velmi dobře naladěni. Nebylo to o nějakém velkém počtu ryb, o to více jsme se zaměřili na místa, kde by mohla ryba zůstávat. Každý protočil doslova stovky nástrah, tak abychom následně dokázali udělat společný výběr. Večer se sejdeme u TV a promítneme si všechny sektory (během tréninku jsme je nafotili). Diskutujeme doslova o každém kameni, proudku a tůňce. Po poradě si závodníci dochystají vybavení a všichni jsou již před jedenáctou na svých pokojích.

image0 5 image1 4

Sobota ráno, v 7 hodin losuji sektory, rychlá snídaně a odjezd na závodní tratě. To v tomto případě znamenalo absolvovat 30 minut jízdy, projet nespočet zatáček a vyhnout se kamenům, které padaly na silnici z místních skal, pod kterými se vinula cesta. Na prohlídku svého sektoru má každý závodník pouze 30 minut. Proto musí mít základní povědomí o všech místech. Procházíme trať a stanovujeme strategii. Ta je pro každý sektor jiná a je ovlivněna také tím, kolikátý daný závodník na trať vybíhá. Např. na sektoru B, kde chytal Dan Kop, jsme první dva výběhy měli špatné (16 a 13). Rozhodli jsme se projít proudy v horní části sektoru a na posledních 15 minut přeběhnout na spodní část.

První kola se všem daří a do vysílačky chodí výborná umístění. Sdílíme také nástrahy, které se rybám líbí. Zaznívá signál, který končí čtvrté a poslední kolo sobotního závodu. Rychle vyhodnocuji informace z vysílačky a zdá se, že to všem vyšlo. Poslední sektor D: "v poslední kole máme jen jednu rybu, ale celkově budeme do pětky" , ozývá se. Tak paráda, balíme a během cesty na hotel přicházejí oficiální výsledky. Suveréně první Bulharsko, součet 10. Rychle hledám očima Českou vlajku... Polsko, Česko - jsme třetí, součet umístění 19, stejný jako druzí Poláci a čtvrtí Ukrajinci. Na pátém místě Italové součet 21. Je to opravdu velmi vyrovnané. Ze všech spadla nervozita a užívají si výborný výsledek a naději na celkovou medaili. Večer opět elektronická tužka, vše od začátku, protože v neděli může každý závodník vylosovat úplně jiný sektor.

image2 3

Neděle ráno, losování opět probíhá v 7 hodin. Kromě Dana mají všichni sektory jiné. Na všech je vidět odhodlání být ještě lepší než včera. Dáváme týmový pokřik a nasedáme do aut. Začíná závod, na sektoru B jsme druhý den po sobě, přesně víme co budeme dělat a máme i záložní plán (minimálně jsme to Danovi potvrdili :-) ). První kolo jdeme 13, závodníci se řadí dle předpokladů, devátý jde Polák, nepochopitelně jde na spodek sektoru. Paráda, zbyde na nás jedno ze dvou míst na začátku sektoru, kde se ryba včera chytala až do konce. Dan se dostává na místo číslo 1. Zaznívá signál, nához, ryba, další, desátá. Je to dobré na konci kola máme 20 ryb, což je 4,5 umístění v sektoru.

Z vysílačky opět přichází velmi pozitivní zprávy. Jen sektor A mlčí. Druhé kolo za námi, chystáme se do třetího. Už máme info i z áčka. Tady jsme zatím v půlce startovního pole (17 závodníků). Nicméně ve třetím kole má Jirka Podskalský dobrý výběh a dostane se na jedno z lepších míst. Stále není nic rozhodnuto, začíná poslední čtvrté kolo celého závodu. Pro někoho nekonečných 45 minut, někomu to uteklo jako okamžik.Je konec, vysílačka mlčí. Sčítám výsledky na sektoru B. Lepšíme se a po sobotní celkové 4 má Dan za neděli 2 hned za Bulharem. Začínají chodit informace z ostatních sektorů...Honza Libjak nepotvrzená dvojka na C, na D, kde chytal Martin Foltýn, bylo zpoždění a ještě se chytá, nicméně ryby máme a bude určitě do trojky. Na A kluci zatáhli a otočili nepříznivý vývoj. Jirka končí čtvrtý ve svém sektoru. Začínáme tušit, že na medaili nám to vyjde. Poslední výsledek ze sektoru D..."máme jedna". Je to hotové toto musí být stříbro, největší konkurenty jsme porazili ve všech sektorech.

Sedáme do aut a cesta zatáčkami zpět už se nezdá tak ubíjející jako v pátek. 15:30 jsou zveřejněny finální výsledky... a jak se říká, zbytek je historie!

Jan Kropáček, státní trenér reprezentace Přívlač ze břehu

Za ČRS Jitka Chybová, Tomáš Kočica