Muškařští junioři vezou z MS individuální bronz, český tým čtvrtý

V termínu 8.-23. srpna 2023 absolvovala muškařská juniorská reprezentace Mistrovství světa v Bosně a Hercegovině. Opět tak jako předešlé roky byla naše výprava početná.

Složení reprezentačního týmu tvořilo jádro z jižních Čech - Michal Slavíček, Tomáš Nový, Jakub Rouče a trenér Martin Musil s manažerem Martinem Vlkem. Dále zde byli závodníci Jonáš Včeliš, David Sušil a Štěpán Vokáč. Realizační tým doplnil ještě jeden z nejúspěšnějších českých i světových závodníků Tomáš Starýchfojtů.

IMG 20230719 WA00111

Již od přípravy se všichni členové týmu museli srovnat s velmi těžkými podmínkami k rybolovu. Především neuvěřitelné vlny veder, kdy denní teploty na slunci přesahovaly 50 °C. Samotné přípravy tomu byly přizpůsobeny, takže tréninky probíhaly brzy ráno, a nebo pozdě večer. Ačkoliv byly bosenské řeky i v tomto vedru velmi vodnaté a studené (maximálně 8 °C), ryby projevovaly jen minimální aktivitu.

IMG 20230719 WA0015

IMG 20230721 WA0007

Míst k samotným tréninkům bylo opravdu málo a zastižení, či sehnání rybářských povolenek byl někdy nadlidský úkol. I tak se nám vždy podařilo ulovit nějaké pstruhy obecné, duhové, a dokonce jednoho endemického pstruha měkkoústého. Samotný šampionát s ohledem na organizaci nepatřil k těm nejpovedenějším. Nicméně jako tým jsme se soustředili především na naše výkony. Do třetího kola nám naše taktika fungovala a stále jsme bojovali o týmové stříbrné medaile, přičemž někteří jednotlivci, konkrétně Jonáš Včeliš a Tomáš Nový, se v soutěži jednotlivců také pohybovali těsně pod stupni vítězů.

IMG 20230721 WA00041

IMG 20230721 WA0006

Bohužel čtvrté kolo jsme doplatili na nízký věk a nezkušenost našich závodníku, které společně se špatným losem zhatily naše ambice na týmové stříbro. Do posledního kola jsme nastupovali s čistými hlavami a chtěli jsme vybojovat alespoň týmový bronz. Tento neuvěřitelný boj do poslední vteřiny jsme nakonec prohráli s reprezentací Slovenska o pouhá dvě umístění (pár milimetrů na jednom ze sektorů v posledním kole). Konečné celkové umístění vypadalo takto: 1. místo USA (77 um.), 2. místo Francie (105 um.), 3. místo Slovensko (141 um.) a 4. místo ČR (143 um.). Jedinou vzpruhou týmové nálady bylo krásné individuální třetí místo Tomáše Nového za dvěma Američany.

IMG 20230723 WA0013

Chtěli bychom ještě jednou velmi poděkovat všem našim sponzorům a podporovatelům, především Českému rybářskému svazu, kde jejich finanční a další podpora mladých závodníků nemá ve světě obdoby. Dále firmě Hobby-G se zastoupením firmy Wychwood za dlouhobou materiální a finanční podporu. Firmě Hanák Competition, protože jejich výrobky světové úrovně dlouhodobě drží české týmy ve světové špičce. Materiální podpora od firmy Tommi-fly nám dala v některých situacích opravdu velkou výhodu, především barevná škála vázacích materiálů. Každý rok jsme také materiálně podporováni firmou Czechnymphs. Dále bychom chtěli poděkovat Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity za finanční příspěvek na zapůjčení auta. Další poděkování patří firmě HS Auto z Českých Budějovic, která nám zapůjčila zcela nový Peugeot 5008. A také bychom chtěli vyjádřit naše díky firmě Vella Náchod za zhotovení týmových triček. Ještě jednou děkujeme všem sponzorům, fanouškům, přátelům a hlavně našim rodinám. Příští rok uděláme vše pro to, abychom opět stáli na týmovém pódiu.

IMG 20230723 WA0009  IMG 20230719 WA00091 new new

Za ČRS gratulujeme celé reprezentaci ke skvělému umístění na světovém šampionátu, velká gratulace patří Tomáši Novému k individuálnímu bronzu. Děkujeme všem, kdo se na přípravách na šampionát podíleli a českému týmu za reprezentaci.

Martin Musil (státní trenér), za ČRS Lukáš Mareš