Češi vs. Slováci – 0. ročník závodů mládeže LRU položená

Na nádrži Hracholusky proběhl 0. ročník závodu v LRU položená, v němž se utkali "mládežníci" z Čech a Slovenska. Pořadatelem byl LRU položená Západočeského ÚS. Do detailu popsaný průběh závodu nám zaslal Miroslav Poupa.

Jak už to tak bývá, na začátku byla myšlenka. A když na druhé straně telefonu máte podobně naladěného člověka (Slavo Drozd) , tak lze i pouhou myšlenku přetavit v cosi konkrétního. Tím nápadem bylo uspořádání závodů mládeže v LRU položená mezi Čechy a Slováky.

Cíle byly jasné:

1) Dostat juniory k vodě

2) Získat závodní praxi dle FIPSed pravidel

3) Sdílet zkušenosti na poli závodním i organizačním

4) Poznat nové přátelé

5) Navázat dlouhodobou spolupráci

6) A hlavně snažit se nadchnout mládež pro závodní kaprařinu a tím si budovat další generaci závodníků

20231014 180345

Bohužel přišla pandemie Covidu a plány musely být odloženy. Od prvotní myšlenky k realizaci uplynula spousta vody v řece (skoro 3 roky) ale konečně je to tu! Jako místo konání jsem vybral přehradu Hracholusky, autokemp Radost. Krásné, přehledné místo, skvěle zarybněná přehrada, příroda hrající podzimními barvami a nadějná předpověď počasí. V plánu byla soutěž, kde za každý národ budou závodit 4 týmy. Bohužel na slovenské straně došlo na poslední chvíli k nezaviněné redukci stavu týmů na 2 kusy. Nevadí, jeden tým prostě Slovákům půjčíme a bude to 3 na 3.

Abychom udělali „soutěž národů“ co nejférovější, tak slovenské týmy budou chytat výhradně na lichých místech (1, 3 a 5), české pak na sudých (2, 4 a 6). Slovenským týmům pak ulovené ryby váží čeští rozhodčí, českým týmům naopak slovenští rozhodčí. Ihned po nalosování se týmy přesunuly na svá místa a začalo budování zázemí, příprava krmení a prutů. Už od prvních náhozů bylo patrné, že to tu nebude lehké, díky složitému reliéfu dna (hloubka, kameny, pařezy). Pro většinu rybářů je to nová zkušenost, ale o to tu přeci také jde.

20231012 112111 20231012 090245

Po celou dobu závodů je to s aktivitou ryb bylo podobné jako s počasím. Chvilku slunečno, chvilku zataženo, občas déšť či vítr. Dobrý start měl slovenský tým na místě č. 3, v průběhu závodů na ně však začaly dotírat české týmy na místech č. 6 a 4 a slovenský na místě č. 1. Naopak vůbec se nedařilo českému týmu na č. 2  - nedělali nic špatně, o rybu však nemohli zavadit. Podobně byl na tom slovenský tým na místě č. 5.

Z pátku na sobotu  se rapidně změnilo počasí  – jasnou noc a nízké teploty vystřídala lehce zamračená obloha a teplý větřík. Ten se v průběhu dne změnil na dost silný vítr, který před sebou tlačila studená fronta. A za ní už se skokově ochladilo, o více než 12 stupňů. Žádná změna k lepšímu, co se týká aktivity ryb, se však nekonala. Setrvalý stav s ojedinělými záběry, a to jen na některých místech. Svůj vlastní závod si rozjel český tým na fleku č. 6, který ostatním utekl už o parník. Rozdíly mezi místy č. 1, 3 a 4 byly však při posledním sčítání, cca. 8 hodin před koncem, minimální – méně než 5 kg, tj. dvě, tři rybky. Slováci na č. 5 už své bodované rybky také připsali, naši chlapci na místě č. 6 bohužel ne.

Je neděle 10:00, tedy konec závodů. Nikdo si netroufl ani odhadnout, jak to může dopadnout. V soutěži národů se totiž sčítají umístění jednotlivých týmů, a to může být pěkně zamotané.11:30 – vše je připraveno k vyhlášení výsledků.

A dopadlo to dobře, tedy pro Čechy. Vyhráli jsme v soutěži národů součtem umístění 9 (1+2+6), součet slovenského týmu činil 12 (3+4+5). V individuální soutěži (dvojice rybářů) suverénně  vyhrál český tým na fleku č. 6, druzí skončili Češi fleku č. 4 a třetí pak Slováci na fleku č. 3. Celkem se chytilo 69 kaprů o celkové váze 141,45 kg. Průměrná váha pak činila 2,05 kg/ryba. Největší kapr o váze 6,43 kg byl uloven Janem Benčekem.

Sláva vítězům, čest poraženým!

Výsledky final

Obrázek WhatsApp 2023 10 16 v 08.22.40 e0ab4a41

WhatsApp Image 2023 10 16 at 08.22.41

Závěr

Musím přiznat, že pro mě coby organizátora, bylo tato akce za odměnu. Pohoda, žádný stress, velice příjemný pokec se slovenskými kolegy a krásný pohled na mlaďase, kteří makají na 100% a plnými doušky si užívají rybolov. Nadšení, adrenalin, maximální nasazení – to vše bylo vidět a cítit všude kolem!

Chtěl bych poděkovat ČRS Zpč. ÚS za možnost uspořádat pilotní projekt závodů mládeže „Češi vs. Slováci“ na Hracholuskách – krásné vodě, kterou Zpč. ÚS obhospodařuje. Dále pak také za materiální a administrativní podporu, kterou nám poskytli a také za osobní návštěvu p. Karla Macha, předsedy ČRS  a p. Martina Bílého, jednatele Zpč. ÚS.

Dále pak kamarádovi Oldovi Svobodovi za skvěle připravený partikl pro naše kluky, BSG Anglers za rozpustné Řepkáče a chytací kuličky, Stég Product CZ za nástrahy a návnady pro CZ team a kamarádům Jiřímu Čepelkovi, Oldovi Svobodovi st. a Jirkovi Chumlenovi za pomoc s organizací.

Zvláštní poděkování patří mým slovenských kolegům, kteří nelenili, naložili a přivezli své juniory na revír vzdálený více než 700 km od svého bydliště, to už je pořádná štreka! Díky vám, bez vaší obětavosti bychom se na Hracholuskách nikdy nesešli!

Speciální díky pak hlavnímu organizátorovi Slovenské kaprové ligy juniorů Slavomíru Drozdovi, se kterým jsme tuhle parádní akcičku upekli. A samozřejmě Slovenskému zväzu športového rybolovu, který vše zaštiťuje na slovenské straně.

Už teď se těšíme na odvetu, která proběhne příští rok na Slovensku.

Základní kámen tradičního setkání položen...

Mládí vpřed!

Miroslav Poupa, za ČRS Lukáš Mareš, Jitka Chybová