Rybářství se nejčastěji zaobírá lovem a chovem sladkovodních ryb, tentokrát se ale hned několikrát podíváme do vody mořské. Navštívíme dalekou Čukotku, kde místní Čukčové loví velryby šedé a s vybavením, které používají, riskují při každé výpravě život. V moři zůstaneme i při narození úhoře říčního a následovat ho budeme při putování ze Sargasového moře až k Evropě.

sapran

Rus Andrej Šapran se na Čukotku odstěhoval na celý rok. Do krajně nehostinných míst, kde panuje zima po dlouhých deset měsíců, kde se drsní obyvatelé při cestování spoléhají na orientaci svých psů ve spřežení (a občas na to doplatí) a kde loví mrože a velryby, aby se komunita uživila.

sapran2

Ale nečekejte žádné moderní lodě s vystřelovacími zbraněmi. Lovci stojí v malých lodích, mnohdy jen ve dvojicích, a čekají, až si mohutné tělo připluje na hladinu nabrat další zásoby vzduchu. V tu chvíli lovci vrhnou harpuny. Ručně. A čekají, jestli se velryba pokusí utéci, nebo jestli zaútočí na jejich loď.

Odkrývání úhořích záhad
Úhoři patří mezi nejoblíbenější, ale zároveň i nejzáhadnější ryby u nás. Společně s Pavlem Vránou si na ně podrobně posvítíme v našem seriálu, který startuje právě v květnu. A čím začít? Co vlastně bylo dříve – slepice, nebo vejde? Přece jikra!

Uhor rybarstvi

Co se děje po jejím oplození, jaká stadia následují a co úhoří larvě pomáhá při migraci ke kontinentu se dozvíte ve článku Po stopách úhoře říčního. Ale neznamená to, že už jsou všechny záhady rozluštěny. „Jak dlouho přesně trvá tato cesta, je další z mnoha úhořích záhad. Odhady se pohybují mezi 7 a 24 měsíci podle místa, kde se úhoři finálně přiblíží k pevnině. Nejnovější výzkumy uvádí jako průměrnou dobu migrace necelý jeden rok,“ píše Vrána a připomíná, že v umělých podmínkách se úhoři dožijí maximálně 23. dne života…

Do historie nás opět zavede Zdeněk Hofman. Kromě své tradiční dvoustrany List z archivu se vydává po stopách tří Alexů rybářské rodiny Uggé, jejíž stejnojmenná firma ve 30. a 40. letech vyráběla legendární navijáky Ideal a Fortuna.

lexove

Hofmanovi se podařilo vystopovat posledního Alexandera Uggé, který v současnosti žije v Kanadě. „Pojďme si vyslechnout příběh rodiny několika generací rybářů, kteří se velmi dobře znali se známými personalitami, jakými byla Emma Destinová, Jan Werich, Rudolf Cortés, Karel Vlach a mnoho dalších. Jméno Uggé je úzce spjato s výrobou legendární pochoutky talián nebo se získáním velrybí kostry pro Národní muzeum či přátelstvím s průkopníkem aviatiky Ing. Kašparem,“ píše Hofman.

Samozřejmě ani tentokrát nechybí tradiční rubriky věnované dětem, příznivcům vaření z ryb či poznávání okolní fauny a flory.

Opět připomínám, že všichni mladí rybáři, kteří získali svůj první rybářský lístek, mohou získat roční předplatné časopisu s 50% slevou – vyjde je tak na 270 Kč! Roční předplatné pro dospělé rybáře stojí 540 Kč.

Přeji vám i tentokrát příjemné čtení!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství