Voda už je v říjnu sice poměrně studená, zejména v řekách, ale my přesto ponoříme ruce vody, abychom zpod kamene vytáhli raka. Jaký to je? Je původní, nebo ne? A jak od sebe různé druhy rozeznáme? Odpovědi na tyto otázky naleznete právě v říjnovém Rybářství, v němž se ale samozřejmě zabýváme i jinými tématy.

Když v přírodě nalezneme raka, na které části bychom se měli při jeho určování zaměřit? Na postorbitální lišty, na kloub a barvu klepet a na druh krunýře. Když si přečtete článek Jitky Svobodové a Jiřího Picka z VÚV TGM, nebude pro vás problém raky v přírodě rozlišit.

raci

Když při tom ještě nachytáte nějaké ryby, určitě vám to vycházku zpříjemní. Pokud nevíte kam vyrazit, zkuste třeba Berounku pod železničním mostem v Mokropsech za Prahou. Tipů jak, kde přesně a na co chytat, najdete ve článku Kam na ryby? dost.

Zvedli byste lovnou míru štiky?

Říjen je ideální čas na lov dravců. Kdybyste chytli štiku, můžete popřemýšlet, jestli by bylo vhodné zvýšit její minimální lovnou míru na 60 cm, jak to již učinili někteří uživatelé revírů. Tématem se zaobírá jak Jan Štípek ve svém úvodníku, tak i respondenti v rubrice Zeptali jsme se, kteří odpovídají na dotaz, zda je třeba účinněji chránit dravce.

stika

Po lovu velryb na Čukotce se druhým článkem v Rybářství prezentuje také Rus Andrej Šapran. Ten se vydal na Kurilské ostrovy, aby tam společně s tamními potápěči zakoušel náročný lov ježovek. Je to živobytí velmi nebezpečné a každý rok se z velkých mořských hloubek několik potápěčů nevynoří. Jiní trpí kesonovou nemocí…

Zapomenout nemůžeme ani na naše pravidelné autory. Josef Jehlička se zaobírá lipany a jejich lovem, Milan Tychler zase cejny a tradičně parmami, které tentokrát zkouší přelstít na wobblery. Pokračují také články s vědeckou tematikou zabývající se telemetrií ryb a migrační úspěšností úhoře během reprodukční katadromní migrace.

lipan 1

Nezbývá než popřát příjemné čtení a opět připomínám, že zde se každý měsíc objevují tři odemčené články z aktuálního čísla Rybářství. Pokud byste si chtěli Rybářství předplatit, můžete tak udělat tady. A pokud chcete dostávat informace aktuálně, navštěvujte pravidelně náš server iRybářství.cz .

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství