Ve vyhlášení soutěže NejNejNej, do níž své úlovky zasílají čtenáři Rybářství, se objevují hned dva rekordní úlovky. V roce 2019 se chytil nejdelší kapr obecný a siven americký. V květnovém Rybářství se o své bádání podělí doktor Pavel Jurajda, který se snažil objevit unikátní populaci pstruha obecného v Krkonoších. A v oblíbeném seriálu Sumec velký a jeho tajemství se podrobně prozkoumáme skladbu potravy tohoto predátora.

Celý rok do redakce časopisu Rybářství (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo irybarstvi.cz) zasíláte své trofejní úlovky a každoročně v květnovém vydání vyhlásíme nejlepší z nejlepších. A samozřejmě je odměníme zlatým, stříbrným nebo bronzovým odznakem a pamětním diplomem. Výsledky soutěže, kterou Rybářství pořádá společně s ČRS, jsou jako obyčejně velmi zajímavé. Nechytili jste loni podobný úlovek?

nejvetsi kapr

V předchozích studiích bylo zjištěno pět hlavních mitochondriálních linií pstruha obecného potočního. Doktor Pavel Jurajda z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v Brně se společně se svým týmem vydal do Krkonošského národního parku, aby zjistil, zda se zde ještě nevyskytují pstruzi z neporušené linie.

pstruzi jurajda

Jaké kořisti dá sumec přednost, když si může vybrat? To je otázka, kterou si jistě klade nejeden lovec sumců. A doktor Lukáš Vejřík z Biologického centra AV ČR na tuto otázku nabízí odpověď ve čtvrtém článku série s názvem Sumec velký a jeho tajemství. Dočtete se také, co dělat, když sumec spolkl vaši nástrahu i s háčky a vy ho chcete bezpečně pustit zpět do jeho živlu.

sumec vejřík

Květen je tradičně jedním z nejlepších měsíců na lov úhořů. Protřelý rybář Milan Tychler vás navnadí na chytání „hadů“ několika vzpomínkami na vlastní lov. Nejdřív se s ním vydáme do jeho dětských let, během nichž si společně s kamarádem užíval jednoho z prvních lovů s přespáním. A pak nám připomene, že i když jsme někdy unavení a na ryby se nám nechce, můžeme se po překonání této obtíže dočkat velmi příjemné odměny…

uhor tychler

Přeji vám, ať jste u vody odměňováni co nejčastěji. A ať si užijete čtení všech článků na 100 stranách časopisu. Pokud jsou trafiky kolem vás stále zavřené, můžete si ho objednat zde. Předplatné lze zařídit pod tímto odkazem..