Jako každý měsíc, i v únorovém Rybářství se zabýváme hned několika tématy. Šťastný lovec Filip Apjár nám popíše, jak ulovil svého monstrózního pstruha potočního, zabývat se budeme svazovými líhněmi, potenciálním rybolovem na důlních jezerech a v hodině biologie se poznáme rozličné tvary rybích těl a jejich ploutví.

Úlovek, který zdobí obálku únorového Rybářství, měří skoro metr. Úspěšný lovec ho nejdříve spatřil ve vodě a doběhl pro své kamarády, aby jim ho ukázal. Bál se, že tak velkou rybu už nikdy neuvidí. Až pak si na pstruha troufl s nástrahou. Jak probíhal zprvu marný boj, jaký byl souboj a co se odehrávalo po něm?

moby dick

Někdejší jednatel ČRS a současný předseda Západočeského ÚS inženýr Jan Štípek je pravidelným korespondentem do Rybářství. Tentokrát se zaměřil na tematiku svazových líhní. Víte, kolik jich pod hlavičkou ČRS funguje celkem? A které územní svazy jich mají nejvíce a nejméně? A na kterou rybu se většina z nich zaměřuje?

Vědci z Biologického centra Akademie věd České republiky se zabývali tím, zda by bylo vzhledem k čistotě vody vhodné provozovat na důlních jezerech rybaření. Výsledky svého bádání zveřejňují v druhém dílu svého pojednání.

RY02 44 47 jezera1

V dalším ze svých článků o biologii ryb se profesor Petr Spurný tentokrát zaměří na rozmanité tvary rybích těl. Představí tvary vřetenovité, kuželovité, hadovité, ale také bizarní a nejeden přechodný tvar. Mimo jiné popíše fascinující proměnu platýse.

Kromě těchto témat se můžete naučit vázat nymfy, postoupíme ve výrobě vlastního wobblera, zjistíme další rizika při zahraniční výpravě nebo se dozvíme, o které rybě Karel Slavoj Amerling ve své knize Fauna čili zvířena česká z roku 1852 psal: „Život má houževnatý a drží se tedy v mělčinách i v zimě blízko ledu v blátě, takže snadno loviti lze (…) Slove také švec, pro špínu jako na přezdívku, jelikož se v blátě válí a blátem smrdí“. Tipujete kapra? Kdepak.

nymfy

Na 100 stranách Rybářství objevíte témat samozřejmě mnohem víc. Únorové Rybářství můžete pořídit zde: https://irybarstvi.cz/e-shop/. Předplatné můžete zařídit zde: https://irybarstvi.cz/predplatne/. Připomínáme, že děti do 15 let mohou získat předplatné pro první rok s 50% slevou!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství