Dokončili jsme jarní úklid rybářských revírů Rady ČRS. Zakončen byl svoz odpadu na orlické přehradě, ale úklid probíhal i na Trnávce. Akce úklidu břehů Orlíku podobně jako v přechozích letech probíhala tak, že dobrovolníci mohli na libovolném místě přehrady posbírat odpadky, uložit je do pytlů a ponechat na břehu. Pytle a rukavice byly každému k dispozici na našem středisku na Štědroníně. Kdo se zastavil pro pytle a rukavice, aby se zapojil do sběru, obdržel i drobné upomínkové předměty (plakáty, pexesa, omalovánky, magnetky) jako poděkování za pomoc.

Minulý týden (29.-30. 3.) se do akce pustil ČRS. Zaměstnanci sekretariátu Rady ČRS společně s členy profesionální i dobrovolné rybářské stráže a dalšími dobrovolníky během dvou dnů objížděli břehy nádrže. Za pomoci lodí byl odpad odklízen a svážen ze všech částí přehrady. Letošní ročník byl výjimečný také tím, že se do akce zapojili i studenti Střední rybářské školy ve Vodňanech. Díky nim bylo najednou spousta rukou navíc, a odpadky ze břehů Orlíka mizely jednoznačně rychleji.

PHOTO 2023 03 30 15 12 01

IMG20230329185011

Složení odpadu bylo tradičně velmi rozmanité. Velkou část odpadu tvořily jako obvykle PET lahve, plastové kelímky od piva a limonád, polystyren všech tvarů a velikostí. Sebráno bylo také velké množství skleněného odpadu, který je u vody obzvláště nebezpečný. Nalezeny byly pneumatiky, části lodí, sudy, barely a další. Zvláštní část odpadu opět tvořily bubny od praček, které rybáři používají jako haltýře a jejichž použití je na Orlíku zakázáno. Z tohoto důvodu bylo s nalezenými haltýři na březích znovu naloženo jako s odpadem.

IMG 20230329 WA0045

Ze sebraného odpadu bylo na první pohled zřejmé, že jeho původci nejsou zdaleka jenom rybáři. Samozřejmě se našly i odpadky, které od rybářů prokazatelně byly, ale celkově byla místa, která jsou hojně rybáři navštěvována poměrně uklizená. K tomu jistě přispívá i fakt, že rybáři, narozdíl o rekreantů, mají povinnost své lovné místo uklidit. Na dodržování pořádku rybáři bude i nadále dohlížet rybářská stráž. Pozitivní zprávou také je, že odpadu bylo letos méně než v předchozích letech.

PHOTO 2023 03 30 14 14 11

IMG20230330172704 new

Chtěli bychom poděkovat všem rybářům i nerybářům, kterým není jedno, jak to kolem orlické přehrady vypadá a zapojili se do této prospěšné akce. Mimořádné poděkování patří Střední rybářské škole ve Vodňanech, a to jak studentům, tak pedagogům za velkou pomoc. Děkujeme také státnímu podniku Povodí Vltavy za zajištění kontejnerů a finální likvidaci veškerého sebraného odpadu. Poděkovat je potřeba i Českému svazu ochránců přírody za poskytnutí pytlů na odpad. Děkujeme i rybářské stráži za úklid na ÚN Trnávka.

IMG20230329172039

abc

Přejeme všem krásné zážitky v okolí přehrady Orlík a rybářům pěkné úlovky.

Petrův zdar!

Za ČRS Lukáš Mareš